Сеченето и кореновото гниене са заболявания, които се срещат при всички зеленчукови и декоративни разсади. Най-податлив е пиперът, поради по-бавното му развитие, но не по-малко уязвими са доматите, краставиците, салатите, патладжанът, зелето и други млади растения. Причинителите са патогенни гъбички или бактерии, предизвикващи редица заболявания, изразяващи се в загниване на корените или шийката, но всички те водят до еднакво печални резултати при отглеждане на разсада.
Ранните разсади са изложени по-често на тези заболявания, защото времето е влажно и студено, а проветряването на затворените съоръжения е сериозно затруднено. Светлината обикновено по това време е недостатъчна.
Признаци
Сеченето може да бъде истинско, при което растенията много бързо полягат като „посечени“ и дори понякога не успяват да повяхнат или лъжливо – наблюдава се също тъмен и стеснен пръстен в основата на стъблото, но проводящите тъкани не са увредени.
При заразяване с патогенни бактерии заболяването се развива по-бавно, но резултатите са същите – загиване на младите растения. Бактериите могат да причинят гниене както на корените и грудките, така и меко гниене на стъблата.
Болестта се проявява също в непокълване на засетите семена, в изгниване на кълновете и пониците.
Причини за възникване на болестите
Сеченето и кореновото гниене могат да поразят всякакви разсади, а причините за възникването им се дължат както на заразена почва, така и на семена. Недостатъчната им обработка способства за появата на различни нежелани патогени, а грешките при отглеждането активират тяхната дейност.
Повишена киселинност и влажност на почвата, недостатъчно проветряване, слаба осветеност, рязка промяна в температурите, сгъстен посев, появата на вредители (гъбни комари и др.) провокират развитието и ускоряват разпространението на болестите.
Предпазване и борба с болестите
Основно значение за предпазване на разсада от сечене и кореново гниене имат профилактичните мерки, които се свеждат предимно до обеззаразяване на почвата и семената, а също правилна грижа за младите растения – оптимална гъстота, проветряване, осветеност, оптимални температури и влажност, добър въздушно-газов режим и аерация на почвата.
При висока влажност и повишена температура болестите се развиват много бързо.
Още във фаза „кръстосване“ е добре да се направи профилактично пръскане на разсада с 0,3% разтвор на купроцин.
При появата на симптоми на заболяване по разсада се използва 0,05% разтвор на фундазол или топсин М 70 ВДГ – 0, 07%.
При появата на петна от покосени растения, петната и растенията около тях се поливат с 3% разтвор на син камък. След един час полетите растения се изскубват внимателно, а останалият здрав разсад се третира с Каптан 80 ВГ. При наличие на вредители, разпространяващи патогените е необходимо третиране и срещу тях.
Ако са осигурени оптимални условия на отглеждане, но има поява на сечене или кореново гниене е желателна незабавна консултация със специалист.