Кливията е добра познайница и любимка на цветарите – непретенциозно стайно растение, което при нормално развитие цъфти всяка година. Тя е дълго живеещо цвете – при благоприятни условия доживява до 40 години. Старите екземпляри, растящи в кашпи, не се пресаждат, а само се подхранват и някои от тях могат да образуват по 40-50 цветове, които се отварят поетапно. Може да се развива добре на всякакво изложение, но е чувствителна на честа смяна на мястото.
Биологични особености
Листата имат висока декоративна стойност и даже без цветове могат да украсяват интериора. Те са събрани в розетка и разположени като своеобразно ветрило. Ярките и жизнерадостни оранжеви цветове на Кливията, разположени на фона на блестящите тъмнозелени листа, са необичайно красиви. В днешно време има много нови сортове – от светла охра до тъмночервено и цялата гама топли оранжеви и жълти тонове.
Кливията е вечнозелено многогодишно тревисто растение, безстеблено, многоцветно. Листата са линейни или мечовидни, образуващи фалшив ствол. Под земята развива коренище, удебелено на места – намира се по средата между ризоматично и луковично растение.
Особености при отглеждането на Кливия в домашни условия
Температура – тя трябва да бъде умерена, а през зимния период на покой да не надвишава 15 градуса по Целзий.
Осветеност – мястото трябва да бъде светло и защитено от преки слънчеви лъчи. Лятото се чувства добре на свеж въздух и леко сенчесто място.
Поливане – обилно от пролет до есен. Умерено и внимателно от появата на цветоносите до достигането им на височина 10-15 см. В зимните месеци може да се използва пулверизатор, като се пръскат листата и почвата, но само в случаите, когато се държи на прохладно място. При температури в стаята около 20 градуса, поливането трябва да бъде по-обилно.
Подхранване – в периода на активен растеж се подхранва на всеки две седмици с тор за цъфтящи растения.
Влажност на въздуха – периодично листата се почистват с влажна гъба и се пръскат.
Пресаждане – пресажда се само при необходимост след цъфтеж, когато корените започнат да излизат от саксията.
Размножаване – чрез разделяне на коренището при пресаждане или чрез семена. Семената се събират 2-3 месеца след цъфтеж и в свежо състояние се засяват. Пониква обикновено след месец, но при този начин на размножаване цветове се появяват след 4-5 години.