На мястото на ябълкова градина не бива да отглеждате нови ябълки. Няма полза и от засаждането на млади дръвчета в старата градина. В по-голяма или по-малка степен това се отнася и за другите плодни дръвчета. Причината за това е "умора" на почвата.
Фактори, които предизвикват умората:
- общо обедняване на почвата;
- намалено съдържание на микроелементите;
- натрупване на патогенни организми;
- нарушение на биологическото равновесие на почвата в следствие на преимуществено развитие на определени видове микроорганизми;
- и основното - отделяне на токсини от корените.
Биологична характеристика на ябълката
Корените на повечето растения отравят около себе си почвата и затова са принудени да се разпространяват все по-нашироко, дори и хранителните вещества да са напълно достатъчни. Корените на ябълката и крушата, особено отмиращите, отделят вещества, които угнетяват младите фиданки, забавят покълването на семената и пречат на отглежданите в междуредията репички и салати. Размерът на тази зона обикновено е ограничен от периметъра на короната.
Решението
За да се разложат по-бързо потискащите вещества, трябва да се направи дълбока оран или обръщане на почвата - до 70 см, като се извадят корените, а след това не по-малко от 5 години да се отглеждат окопни култури. При "ремонта" на градината запълнете посадъчната яма със свежа почва. Сменете културата - на мястото на старата ябълка засадете вишня или слива, в краен случай - круша. Ако не искате да подменяте вида, може поне подложката. И въпреки това най-доброто решение е да направите младата овощна градина на ново място.