Вносители на ябълки от страните от Близкия Изток недоумяват защо липсва предлагане на пазара от Украйна, споделиха от Украинската асоциация на производителите на плодове и зеленчуци пред анализатори от електринното издание EastFruit. „Постоянно получаваме предложения за доставка на ябълки от Югоизточна Азия и страните от Близкия Изток, но нашите износители и фермери не бързат с предлагането на оферти, тъй като вътрешното търсене на ябълки остава доста силно и цените на вътрешния пазар са средно 2-3 пъти над миналогодишните, докато цените на ябълките в Дубай остават сравнително стабилни”, посочи директорът на асоциацията Фьодор Ръйбалко.
Защо гният ябълките на дървото!
Според него подобна стратегия не е никак далновидна, тъй като разработените канали за пласиране на продукцията могат да бъдат загубени. „Останалите износители изобщо не спят – и Молдова, и Сърбия започват да прилагат активно нашите действия и вече доставят ябълки на досегашните ни клиенти. Освен това точно сега започва да ни се отразява дъмпингът, до който през миналата година прибегнаха някои износители на украински ябълки – цените могат да бъдат понижени във всеки един момент, но след това е много трудно да бъде обосновано повишаването им”, коментира Ръйбалко.
Димитър Рачев: Има нещо сбъркано впазара на ябълки в България
Анализаторите на изданието припомнят, че износът на ябълки от Украйна в ОАЕ през миналия селскостопански сезон е достигнал 3700 тона при едва 160 тона през предходния сезон. По този начин ОАЕ са се превърнали в основен пазар за реализация на украинските ябълки след Ирак, Беларус, Турция и Молдова. При положение, че последните 3 държави купуват ябълките от Украйна най-вече за реекспорт, реалното класиране на клиентите на десертните ябълки, произведени в Украйна, изглежда по следния начин: Русия с около 20 хил. тона годишно, Ирак и Египет с по 8200 тона, ОАЕ с 3700 тона и Швеция с 2200 тона.