Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Защо гният ябълките на дървото – причини, профилактика и борба

Синор.БГ / 18.09.2019 г.
Защо гният ябълките на дървото – причини, профилактика и борба

Основната причина за появата на гниещи ябълки на дървото е късното кафяво гниене. Това е гъбично заболяване, поразяващо семкови, костилкови овошки и декоративни растения. Повредите от него се наблюдават от наедряването на плода до неговата консумация. По кожицата се появяват тъмни петна, които постепенно обхващат целия плод. Повредените тъкани са кафяви и изгнили.

При ябълката болните плодове окапват или остават на клоните и се мумифицират. От плода патогенът се придвижва по дръжките и обхваща плодните клонки, а често преминава и по носещите ги леторасли, като връхчетата им загиват. Когато плодовете се допират един до друг, патогенът се разпространява лесно и бързо.

Съхраняване на ябълки!

Заболяването възниква по-често при възрастни дървета с гъста корона. Спорите попадат на плодовете с поривите на вятъра или се пренасят от птиците и насекомите вредители. Първите признаци на заболяването се появяват в средата на лятото.

Причинител на късното кафяво гниене

Заболяването се причинява от гъбичката Monilinia fruktigena. Има инкубационен период, продължаващ 5 дни. Именно в този период се появяват първите признаци на заразяването като ясно изразени кафяви петна, които се разрастват бързо и обхващат целия плод. След още 5 дни болестта преминава във фаза на спороносене и всяка повредена ябълка представлява опасност за всички останали и за дървото като цяло. След няколко седмици здравите ябълки могат да се броят на пръстите на ръцете.

Прореждане на ябълките!

При причинителя на късното кафяво гниене спороносните туфи се образуват под формата на концентрични кръгове, които се забелзват лесно.

Патогенът зимува като мицел по заразените леторасли и мумифицираните плодове. Конидиите, които се образуват по плода през есента също зимуват и са първоизточник на инфекция през целия вегетационен период. Мицелът се развива междуклетъчно, като убива клетките и се храни с тяхното съдържание.

Спорите без проблем преживяват студените зими и ако заразените плодове останат на дървото или под него се появява друга форма на гниене – ранно кафяво гниене. Най-ранно се проявява по време на цъфтежа като “опожаряване” на цветовете и завръзите, а по-късно летораслите и листата.

Спорите започват да покълват и прорастват при 0 градуса по Целзий, а оптималната температура е 24-27 градуса.

Топлото и влажно време благоприятстват развитието на болестта.

Профилактика

Сред профилактичните мероприятия основно място заема правилната грижа за овощната градина с основни съставни:

– регулярен оглед на градината;

– навременно подхранване и поливане;

– борба с болестите и вредителите;

– използване на препарати за повишаване на имунитета;

– профилактична обработка с фунгициди и инсектициди;

– грамотна резитба и формиране на дърветата, като не се допуска гъста корона;

– пролетна и есенна санитарна резитба;

– събиране и изнасяне на мумифицираните плодове;

– събиране и изнасяне на изрязаните клони;

– беритбата на плодовете да се извършва навременно и в сухо време.

Привържениците на природното земеделие използват биопрепарати, които повишават имунитета на растенията и им помагат да се справят с атаките на вредителите и болестите, а също и с климатичните сюрпризи (студ, горещина, засушаване и изобилни валежи).

Особено внимание на профилактичните мерки трябва да се обръща при по-старите ябълкови насаждения.

Борба с кафявото гниене

Борбата с болестта започва в ранна пролет. По време на вегетацията дърветата се пръскат с фунгициди няколко пъти. Кратността на обработките и нормата на разход се определят от вида на избрания препарат.

Първото пръскане на ябълките се прави преди набъбване на пъпките – може да се използва Бордолезов разтвор – 3%, Шампион – 0,3% или Купроцин 0,4%.

Второто пролетно пръскане се прави във фаза цветен бутон с Бордолезов разтвор – 1% или Роврал 50 ВП – 0,15%.

При благоприятни условия за развитие на болестта пръскане на овошките трябва да се провежда:

– пръскане в началото цъфтежа;

– пръскане по време на масовия цъфтеж;

– пръскане в края на цъфтежа;

– пръскане след появата на първите признаци на болестта ( най-малко 20 дни преди беритбата);

– последното пръскане се прави задължително след прибиране на реколтата, като се обработят добре стволовете, клоните и пристволовите кръгове след отстраняване на останалите болни плодове, листа и сухи повредени клони.

Профилактичните мероприятия могат значително да намалят риска от заболяване. Когато болестта е вече налице и ябълките са заразени, настойчивостта и упорството могат да я победат.

Защо гният ябълките на дървото – причини, профилактика и борба
54054
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 9-15 януари 2026 година
Снежната покривка ще осигури защита на най-изостаналите в развитието си есенници
Насоки за кандидатстване
Внимавайте с индиректните помощи по „де минимис“ при инвестиции в преработка!
Турция рязко увеличи вноса на слънчоглед
Българските заводи изкупуват слънчогледа със 70 долара по-скъпо от украинските
МЗХ
Биофермерите с краен срок 18 януари за потвърждение на данните в биорегистъра
Акт за категория на земя от 15 лв. на 25 евро
Някои услуги за земеделието поскъпнаха драстично с въвеждане на еврото
Свързани материали
Виж
Практики през есента
Кората на младите ябълки се напуква – ето как да спасим дърветата
Само сливи, малини и пъпеши са над 90%
Българските ябълки задоволяват едва 36% от годишното им потребление
Агростатистика
Пагубен спад в реколтите от сливи, ябълки и круши тази есен
Тайната на успешните
Историята на мощния кооператив в Италия ВОГ започва от 19 век с 22-ма фермери
Средната цена обаче продължава да се повишава за пореден сезон
Износът на ябълки от Украйна се срина с близо две трети
Увеличава се производството на домати, моркови, лук и круши в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини