В разгара на есента, когато се прибират плодовете и картофите за зимата, е важно да ги съхраните в домашни условия, затова подгответе мазето навреме. Помещението задължително трябва да се почисти основно, кото етажерките, сандъчетата и другите поставки за плодовете също се измиват старателно.
Във водата се прибавя дезинфекционно средство, което обаче трябва да бъде без мирис. Добре е да боядисате цялото помещение с варно мляко. След това трябва да проветрите много добре, за да не остане миризма от дезинфектанта.
Помещението трябва да е хладно, но да и не замръзва, като има възможност да се проветрява. За целта всички прозорци или отвори трябва да могат да се затварят плътно и лесно да се отварят.
За доброто съхраняване на плодовете са необходими 85-90% влажност на въздуха.
Най-често се използват избите с каменен под, защото може лесно да се навлажняват. Подходящата температура за запазване на плодовете е между 1 и 6 градуса. По-голяма топлина ускорява зреенето и няма да останат в добро състояние до Коледа.
Плодовете не бива да се смесват със зеленчуци и картофи, тъй като имат способността да поемат миризмата и ще променят вкуса си. Но ако има повече свободно място, можете да приберете заедно плодови и зеленчукови консерви. Ниските температури са подходящи за консервите. Ранните плодове с ограничена трайност не е добре да ги поставяте там, където ще държите зимните. Може още сега да внесат болести и неприятели.
Точният момент на брането също е от значение. Някои сортове, откъснати преждевременно, имат по-голяма чувствителност към физиологични болести. При закъснение пък значително се понижава съхраняемостта, нараства вероятността от гниене, омекване и потъмняване на месото.