Основните хранителни елементи, необходими за доброто развитие на растенията са азот, фосфор и калий. Недостигът на тези елементи оказва влияние не само на външния вид и добивите, но в определени случаи може да ги доведе до гибел. Недооценено е влиянието на останалите макро- и микроелементи за здравето на растенията. Те са важни не само сами по себе си, но и за ефективното усвояване на азота, фосфора и калия.
В практиката основно се използват известните минерални торове – амониева селитра, карбамид, суперфосфат, калиев сулфат или комбинираните NPK, които осигуряват на растенията азот, фосфор и калий, но се игнорират при основното внасяне хранителни вещества като магнезий, калций, сяра и микроелементите – желязо, цинк, мед, манган, бор и молибден.
Недостигът на тези хранителни вещества може да се компенсира чрез кореново или листно подхранване по време на вегетацията. За целта са разработени цяла серия водоразтворими торове – магнезиев сулфат и магнезиев нитрат, калциев нитрат и хелатни микроелементи. Пазарът предлага и много хелатирани продукти, които обогатяват почвата с всички необходими микроелементи. Хелатираната им форма не позволява да взаимодействат с други и могат да се абсорбират напълно от растенията.
Основните хранителни вещества растенията извличат от почвата чрез кореновата система. Когато те не са осигурени преди засаждането им , тогава трябва да се потърсят други начини за компенсиране.
Магнезият е важен елемент от хранителната верига на растенията. Без него не е възможна фотосинтезата, а тя е основен физиологичен процес в растителното царство. При недостиг на магнезий се появява хлороза, а като следствие – недоразвитие на растенията, загуба на добиви и декоративност.
Основни пръскания на ябълки и круши през юли!
Калцият формира “костната” структура на растенията, клетъчните стени, проводящите тъкани и участва в синтеза на други вещества. Компенсирането на недостига му в пълен обем чрез листно подхранване е практически невъзможно. Той не се транспортира обратно от листата към стъблата и кореновата система. Не може да се оползотворява повторно от отмиращите тъкани (листата) към вегетативните, както става с други елементи. За осигуряване на необходимите количества калций на растенията е необходимо внасяне на калцийсъдържащи торове в почвата в сух вид или под формата на разтвор, като калциев нитрат.
Сярата влиза в състава на протеините и витамините. Особено чувствителни към недостига на този елемент са растенията от семейство кръстоцветни. Признаците за недостиг на сяра са сходни с тези на азотното гладуване, но бледо жълтите листа на растенията не опадат.
Микроелементите не носят основната хранителна тежест за растенията, но практически контролират всички процеси, протичащи в тях. Недостигът на манган може да блокира усвояването на азот от почвата и визуално да изглежда като азотно гладуване. Дефицитът на бор води до намаляване абсорбцията на калций, а като следствие до непълноценно формиране на органите на растенията, което намалява количеството завръзи и съответно добивите.
Като цяло, микроелементите участват в синтеза на различни сложни органични съединенеия – аминокиселини, мазнини, протеини и въглехидрати. При дефицит на микроелементи в растенията плодовете не са напълно оформени и вкусовите качества са ниски.
Добавянето на микроелементи към основните хранителни вещества осигурява пълноценно подхранване на различните овощни, зеленчукови и декоративни култури.