Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.09.2018 г.

Медният дефицит провокира различни заболявания и забавя развитието на растенията

Микроелементи за растенията
Медният дефицит провокира различни заболявания и забавя развитието на растенията

sinor

За развитието си растенията се нуждаят не само от хранителни вещества, но и от микроелементи. Медта е един от най-важните, защото нейната функция е свързана със сложни процеси в растителната клетка – устойчивост на стрес, фотосинтеза, дишане, синтез на белтъчини, въглехидрати и витамини. Тя е отговорна за азотния и фосфорен обмен. Многостранната и биологична активност се обуславя от участието й в състава на редица ензими, а често играе скрита роля, като активира някои от тях, без да е съставна част.

При различните култури дефицитът на мед има различни проявления и чувствителност, а и реакцията на торене с медни торове е различна.

Признаци на меден дефицит и преодоляване

Медта повишава устойчивостта на краставицата срещу болести. Няколко ензима с различни свойства и функции са зависими от медта, включително тези, които участват във фотосинтезата и дишането. Недостигът на мед води до ограничаване на растежа, скъсяване на междувъзлията, малки листа с хлоротични петна. По-късно листата стават мътно зелени до бронзови и краищата им се деформират надолу, а в топлите часове на деня повяхват. Намаляват образуването на цветове и завръзи, а често спират развитието си – остават джуджета. Медният дефицит може да намали добивите при краставицата до 70-80%.

При доматите недостигът на мед забавя растежа на стъблото и потиска развитието на кореновата система. Листата остават по-дребни и недоразвити, придобиват синьо-зелен цвят, развиват хлороза, а краищата на петурата се завиват нагоре. Цветовете и завръзите окапват.

Салатите реагират много силно на недостига на мед – остават малки, хлоротични и с уродлив вид.

Медният дефицит се отразява зле и на някои кореноплодни – предимно моркови и цвекло. Листата им не достигат нормално развитие, повяхват и умират, а кореноплодите остават по-светли и дребни, защото е затормозено развитието им.

Зърнените култури заболяват от хлороза, която е известна под наименованието бяла чума. Листните връхчета побеляват и засъхват, усукват се и се деформират. Тези растения обикновено братят – образуват стъбла без класове, а ако се образуват такива, то те побеляват и в тях няма зърно.

Силно чувствителни са овесът, пшеницата и ечемикът.

По-слаба чувствителност проявяват житните треви, ръжта, картофите, бялото главесто зеле и елдата.

При овощните растения – ябълките, крушите, прасковите, бадемите и др. дефицитът на мед се проявява като суховършие или екзантема. В началото на гладуването симптомите се проявяват като хлороза по младите листа, а впоследствие листата надебеляват и се деформират. Върховете на летораслите се осмоляват, обезлистват и загиват. Намалява цъфтежът и формирането на завръзи, а плодовете остават дребни, деформирани и с твърда структура.

Медта може да се усвоява от растенията както в йонна, така и в хелатна форма. Медният дефицит по-често се появява, когато има проблем с рН, защото растенията не могат да го усвояват, въпреки че е наличен. Недостигът на мед се проявява на органични почви с рН над 6, а също на кисели и излужени почви. Възможна е и медна токсичност, която се наблюдава предимно около медни мини или лозя, продължително третирани с медсъдържащи препарати. По външни признаци наподобява железен дефицит.

Преодоляване на дефицита на мед

Повредите могат да бъдат избегнати чрез внасяне на медсъдържащи торове. Пръскането на растенията с един процентен бордолезов разтвор или други медсъдържащи препарати. По-траен ефект (за 4-5 години) може да се получи при внасяне на 3-4 килограма меден сулфат на декар. Така се преодоляват и някои инфекциозни заболявания.

Друг работещ метод е промиване на почвата с вода с неутрално рН.Така се премахват натрупалите се соли, които затрудняват усвояването на медта и спомагат за възстановяване на необходимите рН нива.

Медта се усвоява най-добре в диапазон на рН 6,0-7,0.

За хидропонно отглеждане усвояването е оптимално при рН 5,5-6,5.

Медният дефицит провокира различни заболявания и забавя развитието на растенията
24023
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
ДФЗ преведе парите за агроекология и биоземеделие
Тежките случаи продължават
Отговор на БАБХ по повод смъртността на овце в Карнобатско
Учредяване
Вече действа Българска асоциация за иновативно земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини