Калцият играе важна роля за повишаване на устойчивостта на картофите към различни болести. Битува мнението, че варуването може да окаже негативно влияние върху податливостта на клубените на ступясване.
Установено е експериментално, че нуждите на картофите от калций и устойчивостта им на влиянието на киселинността на почвата не съвпадат. Те са сред културите, които не са особено чувствителни към рН и могат да растат в широк диапазон, но заедно с морковите, трапезното и захарното цвекло, за разлика от зърнените култури, имат нужда от достатъчни количества калций и магнезий.
Наскоро учените откриха, че калцият играе значителна роля за повишаване на устойчивостта на картофите към кафявото бактериално гниене, което е много вредоносна болест по културите от семейство Картофови. Причинява се от патогенната бактерия Ralstonia solanacearum. Заболяването е познато още като кафяво увяхване.
Заради болестта в световен мащаб загубите възлизат на около 19 милиарда долара. Тази група бактерии засягат съдовете на картофовите растения и причиняват смъртта им. Доказано е, че картофите са основната и най-важна хранителна база за появата и разпространението на кафявото бактериално гниене.
До неотдавна връзката между минералното подхранване и устойчивостта на гниене на картофите не беше проучена достатъчно. Но още първите експерименти и наблюдения в тази насока доведоха до неочаквани резултати и заключения.
Оказва се, че подхранването с калций засилва защитните механизми на растенията срещу кафявото бактериално гниене. Внасянето на калций значително намалява скоростта на растеж на патогена и пречи да образува биофилм, който му позволява да се придвижва по съдовете, причинявайки заболяването.
Препоръчително е да се внася калций на различни етапи от развитие на картофите – по време на окопаване и загърляне, бутонизация и цъфтеж, растеж и наливане на клубените. При остър дефицит на елемента се повреждат и листата. Калцият повишава устойчивостта на растенията на стресови ситуации и температури над 25 градуса по Целзий и може да се прилага и при листно подхранване.
Калцият се явява ключов компонент на клетъчните стени, способства за изграждане на здрава структура на клетките и осигурява стабилността им.
При есенното обработване на почвата може да се варува, да се внася доломитово брашно, както и органични торове. Правилното съотношение и баланс на хранителните елементи дава най-добри резултати, а калцият оказва влияние и върху усвояването им от растенията, което е още една причина да отделим заслужено внимание на този елемент.