Саденето на домати на открито продължава до към 15-ти май, в зависимост от района на страната. Изборът на подходящ сорт е от особено значение. Те може да бъдат високостъблени (индетерминантни) и нискостъблени (детерминантни). Има и такива, които може да бъдат отглеждани безразсадно, но плододаването настъпва с около 20 дни по-късно, а добивите са по-ниски.
За отглеждането на домати се избират равни или леко наклонени на юг дълбоки плодородни и отцедливи почви на добре огрявани от слънцето места. Предшественици може да бъдат почти всички подхранвани с оборски тор култури. Да се избягват пипер, патладжан или картофи и разбира се домати. Често се случва при неспазване на сеитбообората, и засяване на домати на едно и също място да бъдат нападнати от бактериално гниене. При такива ситуации задължително променете мястото на доматите в градинат.
Бактериално гниене по доматите!
Избраният парцел трябва да бъде подготвен още от есента – дълбоко изоран и наторен с оборски тор и суперфосфат. През пролетта се прави плитка обработка, а при по-бедни почви отново може да се внесат минерални торове, примерно за площ от 100 кв.м по 2 кг суперфосфат и калиев тор и 1,5-2 кг амониева селитра. Добри резултати се получават, когато вместо калиев тор се използва растителна пепел – по 10-15 кг за посочената площ. След това се прави подравняване и брануване или пък се грапи. Оформят се лехи през 80-85 см за индетерминантните и полудетерминантните сортове и на 60 см за детерминантните.
Независимо от това къде и как е отгледан разсадът, една седмица преди изнасянето му на открито, растенията трябва да бъдат закалени. Предния ден не се поливат. Разсадът се изважда с повече пръст около корените. Подбират се добре развити и здрави растения с дебело стъбло, къси междувъзлия, добре оформена, но не голяма коренова система и нормално оцветени за сорта 8-10 бр. листа.
Преди засаждането се изкопават ямки през 35-40 см една от друга. В тях може да се насипе угнил оборски тор, който да се размеси с почвата. Всяко растение се поставя в ямката и се заравя до или малко над котиледоните. Когато разсадът е малко попрерасъл, растенията се полагат в ямките и се заравят с почва, но не повече от 7-8 см над останалите. Много дълбоко засаждане не е желателно, тъй като може да се забави растежа и развитието. Нискостъблените сортове се разсаждат през тир, от двете страни на всеки втори тир, като се оформя висока леха с по 2 реда на 50 см един от друг. В редовете растенията са през 35-40 см и се покриват с почвата от свободния тир. Веднага след това, се поливат ръчно с неголямо количество вода, която да не бъде по-студена от почвата. След няколко дни поливката се повтаря.
Ранно засяване на домати - рискове!
При високостъблените и полувисокостъблените до всяко растение се забива кол с височина около 1,5 м и дебелина 3-4 см. При нискостъблените се поставя по-ниско колче, за което растението да се привържи. Отглеждането на домати може да бъде и на телена конструкция с височина 130-150 см за индетерминантните и около 70-80 см за полудетерминантните. Коловете се забиват през 2-3 м и към тях се опъват по 2-3 реда тел, като първият е на височина 20-25 см над почвената повърхност, а следващите през 25-30 см.