Рационалното използване на торовете изисква да познаваме добре свойствата им, за да гарантираме висока добивност и качествена реколта. Важно е да се познават и агрохимичните показатели на почвите, както изискванията и особеностите на различните култури. Засушаването в началото на есента се оказа неблагоприятно за нормалните полски дейности, затова си задаваме въпроса дали
може ли да торим върху снега и какви ще бъдат резултатите.
Този въпрос възниква често и съвсем не е лишен от смисъл. Когато сме пропуснали да наторим навреме, без значение какви са причините за това – недостиг на време и торове или лоши климатични условия, важно е да знаем кога можем да го направим и какви ще бъдат резултатите.
Често се вижда разхвърлян оборски тор върху снежната покривка. Целта е следната:
– измръзване на голяма част от паразитите, които се намират в оборския тор, в това число и поповото прасе:
– изветряване на голяма част от азота и корените на растенията не изгарят през пролетта, а вместо азотен се превръща във фосфорен тор;
– може да се внася по-голямо количество органичен тор, когато не се използва минерален.
Когато не разполагаме с органични торове (при това в излишък), а торим с минерални, важно да ги оплзотворим по-пълно и тогава с пролетната обработка е нужно да ги заровим в земята.
Понякога суперфосфатът се използва като зимен тор главно за „изгаряне“ на отвори в снежната покривка. Всяка гранула при допир със снега го разтопява до земята. Това е полезно за ягодите, затревените участъци, укритите от зимните студове многогодишни растения и др. Но тази роля е второстепенна, защото самият суперфосфат не носи реална полза за подхранването на растенията.
За да изпълнява ролята на хранителен елемент, то той трябва да бъде заровен в земята. Най-добре е, когато се поставя в ямките при засаждане на растенията, за да бъде в близост до кореновата система.
Върху снега могат да се разхвърлят всички азотни торове, с изключение на карбамида. Той не действа нито през зимата, нито в началото на пролетта. За ефективната му употреба е нужно топло време. При други условия той просто се разпада на вода и амоняк и не носи никаква полза за растенията.
За разтопяване на снега могат да се използват и амониева или калциева селитра. Разхвърлят се около шепа на квадратен метър, а те ще бъдат азотен и калциев тор през пролетта, които са нужни за растенията.
Могат да се използват и комплексни торове от типа NPK. Торът ще отиде в почвата заедно с разтопената вода.
По-скъпите комплексни торове, съдържащи повече микроелементи е най-добре да се използват тогава, когато снегът се е разтопил и е възможно да се заровят в почвата.