Посланиците на Европейския съюз са одобрили споразумение с Европейския парламент по повод новите правила за пускане на продукти на плодородието на пазара на ЕС. Регламентът хармонизира стандартите за торове, произведени от биологични или вторични суровини в ЕС, като открива нови възможности за тяхното производство в голям мащаб, съъобщиха от пресцентъра на ЕК.
Новият документ определя и хармонизирани граници за редица замърсители, съдържащи се в минералните торове.
С регламента се хармонизират стандартите за торове, произведени от органични или вторични суровини в ЕС, което разкрива нови възможности за тяхното производство в голям мащаб. Освен това в него се определят хармонизирани гранични стойности за редица замърсители, съдържащи се в минералните торове.
Съгласно проекта за регламент продуктите на ЕС за наторяване, които носят маркировка „СЕ“, ще трябва да отговарят на определени изисквания, за да се ползват от свободно движение в рамките на вътрешния пазар на ЕС. Тези изисквания ще включват задължителни максимално допустими количества на замърсители, използване на определени категории съставен материал и изисквания относно етикетирането. Производителите на торове, които не носят маркировката „СЕ“, ще продължат да имат възможност да ги пуснат на националния пазар.
Целта на регламента е да се осигури на пазара широк набор от иновационни и по-щадящи околната среда торове, смятат вносителите. Фермерите, производителите на торове и потребителите на селскостопански продукти ще спечелят от очаквания растеж на производителността в селското стопанство, както и от чистите почви, посочва Елизабет Кьостингер, федерален министър на устойчивото развитие и туризма на Австрия.
Новият регламент, който ще замени действащия в момента регламент за торовете от 2003 г., включва всички видове торове (минерални, органични, подобрители на почвата, растежна среда и пр.).
Проектът за регламент ще трябва да бъде официално приет от Европейския парламент и Съвета. Той ще влезе в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. Ще започне да се прилага обаче три години след влизането му в сила.
Комисията представи предложението за този регламент през март 2016 г. като част от плана за действие на ЕС за кръговата икономика. Една от основните цели е да се насърчи широкомащабното производство на торове от вътрешни за ЕС органични или вторични суровини в съответствие с модела на кръгова икономика, като отпадъците се преобразуват в хранителни елементи за селскостопанските култури.