Начало » Хоби земеделие » Малката градина
29.11.2018 г.

Мъх в градината – ефективни мерки за борба и предотвратяване на появата му

Полезни съвети
Мъх в градината – ефективни мерки за борба и предотвратяване на появата му

Често срещан проблем е появата на мъх, който покрива почвата в градината, в оранжерията, сред цветята и тревата на моравата. Може да се настани на повърхността на пътеки, декоративни камъни и пънчета, а също и в необработваемите зони.

Мъховете са голяма група растения, които се характеризират с отсъствието на тъкани, предназначени за отвеждане на вода – те нямат корени, а ризоиди.

Причините за появата на мъхове в градината

Ако в градината или оранжерията се появяват мъхове, важно е да се установят причините. Появата на мъхове най-често е провокирано от следните фактори:
– засенчване;
– прекомерно количество влага в почвата;
– излишък или недостатъчно количество хранителни вещества в почвата;
– повишена киселинност;
– тежка и силно уплътнена почва;
– твърде ниска трева.

Щети

Понякога мъховете се установяват и на пътеките и декоративните елементи в градината, което влошава външния им вид, но не нанася щети.

Мъховете не се увреждат от насекоми, бактерии и гъбични инфекции, а също така могат да понасят продължително засушаване на почвата. Те могат да се възпроизвеждат не само чрез спори, но и по вегетативен начин.

Мъховете са в състояние да унищожат културните растения и тревата на моравата за много кратък период от време, като прекратяват достъпа на кислород до кореновата им система. Наред с това развитието им се затруднява и поради абсорбцията на голямо количество хранителни вещества и влага от паразитиращите мъхове. В резултат на това тревата умира и на нейно място се настаняват мъховете, а културните растения значително забавят своето развитие, цъфтеж и плодоносене.

Ефективни методи за отстраняване на мъховете

Премахването на мъховете е по-лесно, когато се обърне своевременно внимание на проблема и се използват ефективни мерки.
Методите, които се прилагат могат да бъдат физични или химични. Важна роля играят и превантивните мерки: изравняване на терена, дрениране и мулчиране, за да се предотврати задържането на влага; премахване на опасността от засенчване на големи площи; системно прекопаване и разхлабване на обработваемите площи, а за затревените - аериране със специални аератори, за да се осигури достъп на кислород; подхранване на затревените площи с азотсъдържащи минерални торове с високо съдържание на железен сулфат.

За отстраняване на мъха се използват различни методи: поливане с разтвор на меден сулфат и калиев перманганат; поливане с разтвор на железен сулфат – 50 грама в 10 литра вода; почистване с помощта на доломитово брашно, гасена вар или дървесна пепел; механично отстранявамне на повърхностния слой на дълбочина 2-3 см; в закрити съоръжения заразените участъци се покриват с черен филм и преди засаждане на растенията почвата се полива с вряла вода.

Сред културните растения и на моравата мъховете нанасят сериозни, а често и непоправими вреди, но те набират скорост в ландшафтния дизайн. С помощта на тях дизайнерите създават миниатюрни зелени вселени.

Мъх в градината – ефективни мерки за борба и предотвратяване на появата му
42007
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Правилно есенно почистване на овощните дървета от мъхове и лишеи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини