Начало » Хоби земеделие » Малката градина
29.11.2024 г.

Правилно есенно почистване на овощните дървета от мъхове и лишеи

Полезни съвети
Правилно есенно почистване на овощните дървета от мъхове и лишеи

Върху много от овощните дървета се развиват лишеи и мъхове. Те могат да бъдат различно оцветени – сиви, зелени, сиво-зелени, жълти или кафяви. Тези организми, които се закрепват и живеят върху дървесината, не са паразити, но могат да причинят известна вреда, защото се превръщат в убежище за вредителите, техните ларви и какавиди. Създават също благоприятни условия за спорите на различни гъбични заболявания.

Мъховете и лишеите имат дълъг живот и преживяват при екстремни температурни условия. Оказват непряк неблагоприятен ефект – пречат на газообмена в растенията. Така не само забавят растежа на дърветата, но влошават качеството на плодовете, правейки ги значително по-дребни и по-малко сочни, отколкото биха могли да бъдат. Клоните, покрити с по-големи количества от тези нежелани организми, често започват да изсъхват. Затова навременното им отстраняване е изключително важно, отбелязват специалистите от бранша.

Кога е най-благоприятното време за почистване на лишеите и мъховете?

Оптималното време за отстраняване на лишеите и мъховете е есента, когато дърветата са се освободили от листата и влизат в състояние на зимен покой, или през пролетта, но преди набъбване на пъпките и активния растеж. Обикновено мъховете и лишеите се установяват върху стари, отслабени растения и предпочитат сенчести места. Ето защо на първо място си струва да премахнем всички стари клони и да оформим короната, за да се осигури по-добро осветяване и да се намали нивото на влажност в кореновата зона. Препоръчва се също разхлабване на почвата и подходящо подхранване.

Как да почистим стволовете и скелетните клони?

Важно е да използваме дървени стъргалки, защото металните инструменти увеличават риска от увреждане на дърветата. Израстъците се отстраняват внимателно, за да не се повреди кората, като след това се дезинфекцира с 1%-ов бордолезов разтвор. За механично отстраняване е добре да изберем влажен и облачен ден, когато лишеите и мъховете са наситени с влага, което ще улесни процеса.

След това дърветата се третират с железен сулфат. За костилковите растения се приготвя разтвор с концентрация 3%, а за семковите – 5%. След няколко дни лишеите ще изсъхнат и естествено ще паднат сами от дърветата. Железният сулфат не само се бори с нежеланите израстъци, но защитава овошките от различни заболявания – плодово гниене, брашнеста мана, струпясване и др. Спорите обикновено остават върху падналите листа, така че е важно да ги отстраним, за да сведем до минимум риска от инфекция.

Този разтвор не трябва да се използва при млади дървета, както и по време на разпускане на пъпките. Препоръчва се обработката да се извършва само през есента, като се спазват стриктно инструкциите за приложение.

След отстраняване на лишеите те трябва да бъдат изгорени или дълбоко заровени извън участъка.

Есенното третиране на стволовете и скелетните клони с варов разтвор значително намалява вероятността от заразяване с мъхове и лишеи. При младите дървета това не е необходимо.

 

Правилно есенно почистване на овощните дървета от мъхове и лишеи
11910
 

Последни материали
Виж
Експертизи
Още начини за борба с Черната златка
При същия процентен спад на доставените количества
Приходите от износа на сушени плодове от Турция нараснаха с 15 на сто
За 6 седмици цената не помръдна
Българската пшеница не успя да спечели търга в Йордания
МЗХ
Готови са насоките за инвестиции в неземеделските дейности
От 17 до 26 януари
Биоикономиката е акцент на изложението „Зелена седмица“ в Берлин
Мусака от праз и картофи
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Какво да засадим на мястото на изсъхнало дърво
Причините са много
Повторният цъфтеж на многогодишни култури не е много рядко явление
Периода на регистрация на сортовете за съхранение става 30 години
Нов регламент за растителния и горския репродуктивен материал
По нареждане на премиера и земеделския министър
И горските предприятия се включват активно в снегопочистването
Сушата покосява церови насаждения в община Тервел
Есенно третиране на градината с карбамид срещу болести и вредители
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини