Членове от Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) към Европейския парламент останали силно изненадани от концентрацията на субсидии в българското земеделие. Срещата на евродепутатите с представители на българските браншовит съюзи е организирана от Момчил Неков и Владимир Уручев, като целта е да се обсъди новата обща селскостопанска политика.
В срещата са участвали евродепутати от Италия, Германия, Белгия, Испания, Франция и Полша представители на 21 браншови организации у нас. Европейските народни представители са на официално посещение в България от 29 до 31 октомври по покана на българските си колеги Неков и Уручев.
Според чуждите депутати „е недопустимо повече от 80 % от субсидиите да се концентрират при по-малко от 6 % от земеделците“, каквато е българската практика.
Представителите на браншовите сектори в земеделието са изразили и мнение за въвеждане на задължителни тавани от 60 000 евро на преките плащания за земеделските стопани с максимален размер на плащанията на стопанство 100 000 евро. Целта е да се постигне по-справедливо разпределяне на плащанията.
Браншовиците от сектор животновъдство се обявиха за повече обвързана подкрепа, като помощта се дава на глава добитък или литър мляко, а не на хектар.
По време на дискусията стана ясно, че в Италия помощта за производителите на плодове и зеленчуци е 4,6 %, а в България само 2-3%. Според италианския евродепутат Херберт Дорфман нашите производители на плодове и зеленчуци няма да са конкурентноспособни, ако това не се промени.
Браншовици и евродепутати, коментираха и необходимостта от въвеждане на специален подход към предпланинските и планински региони.
Участниците в срещата се обединиха около тезата, че целта на новата Обща селскостопанска политика /ОСП/ трябва да е подпомагане на реалните земеделски производители - парите да отиват при истинските производители, а не при кандидатите за субсидии.