Според доклад на експертите от Института за икономически изследвания при БАН 75% от субсидиите при директните плащания през изминалия период са получени от 3 700 физически лица, които практически представляват 100 свързани лица. Концентрация на огромни ресурси като тази при евросубсидиите се получава от съчетанието на слаба, мързелива администрация и корумпирана политика. Това заяви доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН за БНР. Той коментира, че става въпрос за 18 милиарда евро, като икономистите често забравят за тази цифра.
„Това са половината от парите, които влизат в България по линия на европейските фондове и на ЕС. Говоря не само за субсидиите, а въобще за земеделие и за общата селскостопанска политика. Огромна сума пари. Това е на първо място – някъде около 50% от парите. Още 20% прибавете от екологията, прибавете и други пари – например програма „Рибарство“, други програми. Това са огромни средства“, каза още Боюклиев. Според него в нито една друга страна, географски близка до нашата не се наблюдавала подобна концентрация на финансови средства.
Експертът анализира и някои от схемите за раздробяване и преодоляването на т.нар. "таван на сумите": "В 2016-а започнаха, таванът беше такъв, че не можаха да го преодолеят осем човека, само осем – нещо им е отрязано и то е много малко, докато в Румъния, да кажем, някъде около 30 процента от средствата са взети от големите, тоест не са им дадени и са разпределени за по-малките – такъв е румънският механизъм. При нас такова нещо няма. Най-скандално е, че когато нашият министър се среща с малки производители, одобрява тази мярка, а когато отива на среща с неговите колеги в ЕС, не я одобрява".
Общата селскостопанска политика е рамка, която казва какво може и какво не може, и в която всяка страна се вмества, уточни още доц. Боюклиев: По отношение на административния капацитет и евросубсидиите той каза:
"Ако погледнем от гледна точка на администрацията – много по-лесно е да хванеш десет бизнесмени – там и по-лесно се отчисляват пари за комисионна, отколкото да работиш например с 200, говорим за една област, да кажем Бургаска, защото тя сега е актуална.” Според думите му едно е ако се дадат 80% от парите за земеделие на 10 души, друго е да се търси европейския тип земеделие, в чиято основа е семейното фермерство, защото това са хиляди хора, които трябва да се обикалят, обучават и да се работи с тях.