Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.09.2018 г.

Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване

Практика
Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване

sinor

Струпясването (краста) е едно от най-често срещаните и трудно лечими заболявания, което нанася много сериозни щети на реколтата. То е инфекциозно заболяване, което се причинява от патогенни гъбички, аминоцети и бактерии. Поразява и деформира повърхността на листата, филизите и плодовете на семенните и костилкови овошки и плодни храсти. Различните растителни видове имат и различни причинители на болестта, но симптомите имат сходство – плодовете остават малки, с понижена захарност и съдържание на витамини, нямат представителен вид. Болестта  напада и някои кореноплодни.

Диагностика на заболяването

Причинител на заболяването при ябълката е гъбичката Venturia inaequalis winter. Развива се особено силно при влажна пролет, когато температурите достигнат +20 градуса. По младите листа се появяват светлозелени точки. С времето петната се разрастват, стават кафяви с ясно очертан контур. В процеса на развитие на болестта гъбичката заразява филизите, а по-късно и завръзите, които забавят или спират развитието си. Мястото под петната има коркова структура. То вреди на растенията, като намалява количеството и качеството на плодовете. Ако всички тези признаци са налице, важен фактор за  успешно презимуване и отстраняване на заболяването е есенната профилактика.

Мерки за борба със струпясването

Най-доброто време за пръскането с карбамид е началото на листопада. Независимо от степента на разпространение на болестта, тази мярка е полезна за всички плодни дръвчета, защото повишава степента им на устойчивост на ниски температури. Използва се 7% разтвор на карбамид (0,700 кг на 10 литра вода), като се напръскват обилно листата и клоните на дърветата. Необходимо е да се пръскат и опадалите листа, защото карбамидът се явява катализатор за увеличаване на полезните микроорганизми, които спомагат по-бързото разлагане на листната маса. Когато останат без хранителна среда, болестотворните организми загиват.

Основни средства за борба със струпясването са Фундазол 0,1%, Силит 0,1%, Метил топсин 0, 1%, с които се третират и опадалите листа.

Бордолезов разтвор, който можем да приготвим и сами – 300 грама меден сулфат, 400 грама гасена вар, с гъстота на заквасена сметана се разтварят в 10 литра вода, филтрират се и обилно се опръскват дърветата.

Други средства са 5% разтвор на калиев перманганат или 7% разтвор на железен сулфат, които са еднакво ефикасни срещу струпясването. Обработват се ствола и скелетните клони, а по 10 литра се изливат в кореновата зона на ябълковите дървета.

При незначително заразяване с краста има смисъл и подхранването с азотно-калиеви съединения, което се извършва непосредствено след прибиране на реколтата и способства доброто презимуване на дърветата, а също и устойчивостта им към други заболявания и вредители.

Заразените и сухи клони се отстраняват и заедно с листа се изгарят, защото така гъбичните спори няма да се разпространят върху здравите растения. При наличие на лющеща се кора, тя трябва да се отстрани, защото там се събират спори и да се третира мястото с калиев перманганат.

Народни средства за борба

Йодираната сол е народно средство за борба със струпясването. Използва се разтвор от 1,5 кг сол в 10 л вода, с който, с помощта на четка, се обмазва кората на ствола и скелетните клони. Обработва се и прикореновата зона.

Своевременното есенно третиране на заболелите дървета гарантира оздравяването им и последващите  предцъфтежни, цъфтежно и следцъфтежни пръскания ще допринесат за добрата реколта. При третиране с химически препарати е необходимо да се редуват, за да се предотврати възможността за резистентност в популацията на причинителя.

Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване
26059
 

Последни материали
Виж
Шницели с гъби
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
Правителството одобри парите за защита от градушка със самолети
Вижте кой влезе в Управителния съвет на Центъра за оценка на риска по хранителната верига
Правителството одобри изменен проект на Меморандум за разбирателство в земеделието между България и Молдова
Към Бургаския университет ще има и факултет по фармация
Свързани материали
Виж
Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
Здравословното растение
Особености при засаждане на земната ябълка през есента
Laspeyresia pomonella - Cydia pomonella
Внимание! Плътността на ябълковия плодов червей в страната остава устойчиво висока
Последна част
Опасни мигранти от горите към овощните градини!
Не подценявайте земната ябълка!
Защо капят плодовете на райската ябълка?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини