Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
10.09.2018 г.

Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване

Практика
Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване

sinor

Струпясването (краста) е едно от най-често срещаните и трудно лечими заболявания, което нанася много сериозни щети на реколтата. То е инфекциозно заболяване, което се причинява от патогенни гъбички, аминоцети и бактерии. Поразява и деформира повърхността на листата, филизите и плодовете на семенните и костилкови овошки и плодни храсти. Различните растителни видове имат и различни причинители на болестта, но симптомите имат сходство – плодовете остават малки, с понижена захарност и съдържание на витамини, нямат представителен вид. Болестта  напада и някои кореноплодни.

Диагностика на заболяването

Причинител на заболяването при ябълката е гъбичката Venturia inaequalis winter. Развива се особено силно при влажна пролет, когато температурите достигнат +20 градуса. По младите листа се появяват светлозелени точки. С времето петната се разрастват, стават кафяви с ясно очертан контур. В процеса на развитие на болестта гъбичката заразява филизите, а по-късно и завръзите, които забавят или спират развитието си. Мястото под петната има коркова структура. То вреди на растенията, като намалява количеството и качеството на плодовете. Ако всички тези признаци са налице, важен фактор за  успешно презимуване и отстраняване на заболяването е есенната профилактика.

Мерки за борба със струпясването

Най-доброто време за пръскането с карбамид е началото на листопада. Независимо от степента на разпространение на болестта, тази мярка е полезна за всички плодни дръвчета, защото повишава степента им на устойчивост на ниски температури. Използва се 7% разтвор на карбамид (0,700 кг на 10 литра вода), като се напръскват обилно листата и клоните на дърветата. Необходимо е да се пръскат и опадалите листа, защото карбамидът се явява катализатор за увеличаване на полезните микроорганизми, които спомагат по-бързото разлагане на листната маса. Когато останат без хранителна среда, болестотворните организми загиват.

Основни средства за борба със струпясването са Фундазол 0,1%, Силит 0,1%, Метил топсин 0, 1%, с които се третират и опадалите листа.

Бордолезов разтвор, който можем да приготвим и сами – 300 грама меден сулфат, 400 грама гасена вар, с гъстота на заквасена сметана се разтварят в 10 литра вода, филтрират се и обилно се опръскват дърветата.

Други средства са 5% разтвор на калиев перманганат или 7% разтвор на железен сулфат, които са еднакво ефикасни срещу струпясването. Обработват се ствола и скелетните клони, а по 10 литра се изливат в кореновата зона на ябълковите дървета.

При незначително заразяване с краста има смисъл и подхранването с азотно-калиеви съединения, което се извършва непосредствено след прибиране на реколтата и способства доброто презимуване на дърветата, а също и устойчивостта им към други заболявания и вредители.

Заразените и сухи клони се отстраняват и заедно с листа се изгарят, защото така гъбичните спори няма да се разпространят върху здравите растения. При наличие на лющеща се кора, тя трябва да се отстрани, защото там се събират спори и да се третира мястото с калиев перманганат.

Народни средства за борба

Йодираната сол е народно средство за борба със струпясването. Използва се разтвор от 1,5 кг сол в 10 л вода, с който, с помощта на четка, се обмазва кората на ствола и скелетните клони. Обработва се и прикореновата зона.

Своевременното есенно третиране на заболелите дървета гарантира оздравяването им и последващите  предцъфтежни, цъфтежно и следцъфтежни пръскания ще допринесат за добрата реколта. При третиране с химически препарати е необходимо да се редуват, за да се предотврати възможността за резистентност в популацията на причинителя.

Есенна профилактика и защита на ябълката от струпясване
25517
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Здравословното растение
Особености при засаждане на земната ябълка през есента
Laspeyresia pomonella - Cydia pomonella
Внимание! Плътността на ябълковия плодов червей в страната остава устойчиво висока
Последна част
Опасни мигранти от горите към овощните градини!
Не подценявайте земната ябълка!
Защо капят плодовете на райската ябълка?
Безплатен семинар за стопани
Резитбата за подмладяване при костилкови и семкови насаждения – праскови и ябълки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини