Нестабилното време в началото на юни създаде благоприятни условия за масово заразяване и развитие на струпясването по ябълки и круши. Докато в началото заболяването се развива основно по листата, на този етап вече има масови повреди по плодовете на ябълките във почти всички райони на страната.
[B%]Лечебните пръскания трябва да продължат[%B]
Масовото заразяване на масивите с ябълки налага да продължат пръсканията срещу струпясването, за да се предпазят нарастващите плодчета. Особеното в случая е, че при масово развитие на болестта и чести превалявания, трябва да се използват основно системни фунгициди. За да има положителен ефект от химичната борба, редуването на продукти с различни активни вещества е задължително.
[B%]Комбинирайте пръскането и срещу плодовите червеи[%B]
За да улесните работата си с химикали, пръскайте с комбинация от инсектициди срещу плодовите червеи и фунгициди срещу струпясването. Регистрираните фунгициди със системно действие срещу струпясвянето са флинт макс ВГ – 0,02 на сто, топсин М 70ВП – 0,15 на сто, вектра 10СК – 0,03 на сто, скор 250ЕК – 0,02 на сто, систан супер 24ЕК – 0,03 на сто, зато 50ВГ – 0,15 на сто, и други. Към разтвора прибавяйте и инсектицид срещу ларвите на плодовите червеи. Подходящи са нуреле дурсбан – 0,05%, дурсбан 4Е – 0,2%, каскейд 5ЕК – 0,15%, ламбада 5ЕК – 0,015%, и др. От в. Гласът на фермера