Като гъбично заболяване сивото гниене е най-често срещано при краставиците, които се отглеждат в оранжерии. Когато лятото е топло и влажно, болестта атакува силно и растящите на открито растения. Причината са конидиите и склероциите, които се внасят чрез органичните хранителни вещества в почвата – оборски тор (свеж или прегорял) и компост. Съхраняват се в растителните остатъци – предимно корени от предната година.
По време на вегетационния период спорите поразяват долните отмиращи листа, но бързо се пренасят на здравите листа, стъбла, съцветия и плодове. Заболяването се проявява във вид на светло-кафяви сухи петна по стъблото, като постепенно се разраства и обхваща и плодовете. Дръжката става сива и мокра, а петната се разрастват и стремително покриват целия плод във вид на сива плесен. Краставиците загниват, а растенията постепенно умират.
Мерки за борба със сивото гниене
Наесен, след преустановяване на плододаването, трябва да се отстранят всички връхни части и корени на растенията, всички плевели, а почвата да се обеззарази и обработи. Обеззаразяването може да се извърши с 30% разтвор на меден хлорид, меден сулфат или сяра, с добавка на малко количество гасена вар, като се напръска в количества – 2 л на 10 квадратни метра.
Ефективно средство против сиво гниене по краставицата е „Триходермин“. Той е естествен враг или конкурентна гъба, която изтласква конидиите и склероциите, лишава ги от жизнено пространство и храна. Триходерминът не е патогенен организъм, не е опасен за растенията, за хората и животните. Препаратът се справя много успешно не само с този патоген, а и с други: брашнеста мана, черен крак, кореново гниене и бяло гниене.
Разрешен препарат срещу сивото гниене по краставицата е Пролектус 50ВГ – 80-120 г/дка. Карантинният срок е един ден.
Има и народни средства за борба със сивото гниене.
– Третиране с йоден разтвор – пет капки в пет литра вода. Пръска се през три дни.
– Борна киселина и калиев перманганат – калиевият перманганат ( ¼ чаена лъжичка) се разтваря в 5 л вода и се добавят 5 г борна киселина. Пръска се по време на цъфтеж.
– Двеста грама чесън, сто грама синап, сто грама борови иглички и тридесет грама катранен сапун се заливат се с един литър вряла вода – престоява едно денонощие. Две чаени чаши се разреждат в десет литра хладка вода и се добавят сто грама сода бикарбонат. Пръска се два пъти седмично.
Профилактика на сивото гниене
Прифилактиката изисква спазване на следните правила - дезинфекция на семената, правилно поливане, спазване на температурните режими и изискванията за влажност при оранжерийно отглеждане, дезинфекция и подготовка на почвата, сеитбообръщение, засаждане на устойчиви сортове, изнасяне и изгаряне на всички растителни остатъци.