Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.06.2018 г.

Болести по пипера – 3 част

Болести по пипера – 3 част

Пиперът се напада от много болести. В зависимост от причинителите те се разделят на три основни групи – гъбни и бактерийни и вирусни. Условията на отглеждане са определящи за развитието на една или друга болест.

Сиво гниене

Сивото гниене /Botrytisе cinerea/ по пипера e едно от най-често срещаните заболявания, предимно при оранжерийно отглеждане на пипер и предизвиква сериозни икономически щети. Болестта се развива върху листата, стъблата и плодовете. Появяват се воднисти петна, които бързо се разрастват и обхващат цялото растение. Характерно е образуването на сив плесенов налеп по всички заразени части.
Тъй като гъбите живеят върху растителните отпадъци като сапрофит, конидии има навсякъде и могат да инфектират растенията щом възникнат благоприятни условия за това. За развитие на заразата е необходима относителна влажност от 85%. Температурата няма съществено значение, защото заразата се развива в широк температурен интервал – 0-35 градуса.
Болестта се пренася чрез семената под формата на мицел или склероции.

Защита

Поради това, че паразитът присъства навсякъде, нужно е прецизиране и придържане към агротехническите мерки, задължително изхвърляне на растителните отпадъци, дезинфекция и контрол на относителната влажност /при оранжерийно отглеждане/.
Химическите мерки предвиждат: третиране с Пролектус 50 ВГ – 8-120 г/дка с работен разтвор 50-150 л/дка (карантинен срок 1 ден).

Брашнеста мана

Причинителят на брашнестата мана по пипера е гъбичката Leveillula taurica. Тя образува спори, които са много устойчиви на неблагоприятните условия на околната среда. Гъбата паразитира върху спонтанната флора през цялата година и спорите се разнасят от въздушните течения. На горната част на листата се появяват дребни,  светли петна с неправилна форма, а върху опаковата им страна се образува фин бял налеп. Листата пожълтяват, свиват се и изсъхват.
За контрол на брашнестата мана се предвиждат общи фитосанитарни мерки.
При висока степен на нападение растенията се третират с Топаз 100 ЕК, Шавит 25 ЕК,  Байфидан 250 ЕК.

Люцернова мозайка

Люцерновата мозайка се причинява от вирус – Alfalfa mosaic virus. Характеризира се с голям брой и различна големина жълтеникави петна по листата, които по-често са деформирани.  Плодовете също са деформирани и докато са зелени,върху тях се виждат жълтеникави линии и е позната като „жълта шарка“. Голяма част от цветовете остават стерилни“. Вирусът се пренася чрез семената.

Защита

Основна мярка в борбата е унищожаване на плевелите в насажденията и наоколо , защото вирусите се намират в тях и инсектите, главно листни въшки, трипсове и цикади, които смучат сокове от растенията ги пренасят. Не трябва да се отглежда пипер в близост до люцерна.
Химическите мерки предвиждат борба с инсектите и пръскане с Протеус, Калипсо или Конфидор.

Столбур (Stolbur phitoplazma)

Столбурът е вирусно заболяване, което се пренася от цикади. Най-често се среща в градини, които се намират в близост до изоставени затревени площи. Болните растения се отличават с хлоротичен или силно жълт цвят и завити ладиообразно листа. Цветовете остават стерилни, а образувалите се вече плодове са дребни, тънки и безвкусни.

Защита

Борбата е насочена срещу цикадите. В началните периоди могат да се използват препарати с по-дълъг карантинен срок: Би-58, Вазтак идр. На по-късните етапи  се пръска с:  Калипсо, Актара и др. с по-къс карантинен срок.

Бактерийно струпясване 

Hanthomonas vericatoria е бактерия, която причинява болестта. На гърба на листата се образуват тъмнозелени петна, които с времето се разрастват и изсветляват. Листата се деформират, пожълтяват и опадат.„

Защита

Използват се агротехнически мерки и обеззаразяване на почвата.
От химическите препарати се използват медни, но те не лекуват заразата, а само я забавят

Болести по пипера част 1.

Болести по пипера част 2.

 

Болести по пипера – 3 част
69780
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Одобрена е Националната програма за борба с болестите по животните за 2025-2027 г.
Заради пика на заразни болести
Среща в София на главните ветеринари от Централна и Източна Европа
Третиране
Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти
Епизоотична обстановка в България и съседни страни
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини