Начало » Новини » Страната
18.06.2018 г.

Да предпазим лозите от акари

Практика
Да предпазим лозите от акари

sinor

Застрашен ли е добивът на грозде от акарите и доколко основателни са притесненията на лозарите? Една част от производителите вярват, че акарите не нанасят сериозни щети, но ако не се води навременна борба с тях, те могат да намалят реколтата с около 30%. При по-неблагоприятни години загубите могат да достигнат до 40- 50%. Кои акари нанасят по-тежки поражения и как да се води борба с тях.

Жълт лозов акар

Това е особен вид акар, който напада предимно лозите, и живее върху долната част на листата. Пробива ги и инжектира слюнката си в раната, което причинява деформации под формата на издутини върху петурата  на листата. Отдолу най-напред се образуват светли петна, които наподобяват мана, а впоследствие сменят цвета си. В резултат на повредите, които нанасят акарите, листата променят окраската си, като в зависимост от сорта, тя се променя в жълта, жълто-зелена, виолетова, виолетово-червена до кафява. Някои смятат тези признаци за гибел на акарите, но всъщност нищо подобно не се случва – те продължават да живеят и се развиват.

Сухото и топло време благоприятства бързото им размножение. Ако не се предприемат адекватни мерки, растенията бързо отслабват и това се отразява, както на количеството, така и на качеството на плодовете.

Вятърът способства за разпространението на акарите. Те започват да нанасят вредите си още с разлистването на лозите. Колкото повече листа са заразени, толкова по-трудна е борбата. При последвало няколкогодишно нападение, лозите силно се изтощават, а появата на новите леторасли се забавя значително.

Жълтият лозов акар развива 6-8 поколения годишно, които зимуват като възрастни женски под кората на лозовите растения. Още с повишаване на температурите, най-често през април, акарите напускат местата за зимуване и се настаняват върху младите пъпки. Снасянето на яйцата започва от април и завършва първата десетдневка на май, а излюпването на ларвите - през май. Продължителността на яйчния стадий на развитие, както и половото съзряване, зависят от температурите и варират от 6 до 21 ден

Червен овощен акар

Червеният овощен акар излюпва още през април, а възрастните се появяват през май. Вредите са подобни на тези при жълтия, но листата се завиват нагоре и имат бронзово-кафяв цвят. Засяга предимно асмовидно отглеждани лози. Поврежда кората на леторастите – особено в основата. Те стават слаби,със скъсени междувъзлия и лесно се отчупват и изсъхват.

Лозова краста

Лозовата краста се причинява от един много дребен акар, който не се вижда с просто око, и вредите от него проличават, когато се появят повредите по листата. При убождането, както при жълтия акар, тъканите се деформират, разрастват се и се образуват гали, които са изпъкнали от горната страна и вдлъбнати от долната.

Борба с акарите

Най-ефикасна е борбата, когато започне през май и се направят още две пръскания на лозята през 10-14 дни.

Химичната борба се води с акарициди. Може да се използват следните препарати: Аполо 50 СК - 0,04%; Ортус 5 СК – 0,05%; Талстар 10 ЕК 0,03% и др.

Превантивните мерки предвиждат редовно почистване и изгаряне на старата и напукана кора. Към използването на химически препарати се пристъпва, когато заразяването прехвърли праговете на икономическа вредност, защото акарите се нападат и унищожават от калинки, златочици, хищни дървеници, хищни трипсове и други полезни видове.

Да предпазим лозите от акари
63824
 

Последни материали
Виж
Прогнозни данни
Икономиката на ЕС е с умерен растеж, на фона на световната несигурност
Саудитска Арабия закупи 621 хил. тона мелничарска пшеница
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
По повод бюджета на ЕС след 2027 г.
На 20 май „Копа и Коджека“ организира протест в Брюксел
Подхранване на пипера след засаждането му на постоянно място
Министерството на земеделието вече стъпи в Еврозоната
Изхвърлят пласмасовите съдове за съхранение на вино с нормативни промени
Свързани материали
Виж
Разпознаване
В горещо и сухо лято паяжинообразуващи акари нападат краставиците
Практика
Къде зимуват вредителите и борбата срещу тях през есента
Изключителни ползи
Дафинов лист за здрав разсад и защита от вредители
Как ще се отрази застудяването на овошките
Обследвайте посевите и насажденията!
Наздравица!
Да е здрава, плодородна и успешна Новата 2022 година!
Ефективни народни средства
Настъпват горещини – време е да обработим краставиците срещу акари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини