Темата: „Огъни клоните и се радвай на богата реколта през следващата година“ е широко застъпена в теорията и практиката. Стига се до коренно противоречива информация за някои овощни видове. Що се отнася до ябълката и крушата – мненията са еднопосочни. Методът работи и дава отлични резултати.
Принудителното ориентиране на клоните в хоризонтално направление е много печеливша техника, която дава щедра реколта през следващата година.
Вертикално ориентираните клони са заети предимно с растежа, докато хоризонталните хвърлят всички сили върху плододаването. Когато клоните започват да се отклоняват от вертикала, пъпките получават сигнал „цветове“, което се изразява в залагането на повече цветни пъпки. Разбира се, ако клонът се наведе прекалено ниско, то е възможно да се преустанови неговото развитие и дори може да изсъхне.
Каква е задачата?
Да се ориентират клоните на ябълката и крушата под нужния ъгъл. За целта се избират клони, които се нуждаят от намаляване на дължината. Подрязват се върховете и много внимателно, като се използват превръзки, се ориентират в хоризонтално положение – до ъгъл от около 45 градуса. Наклоняването трябва да става бавно и поетапно, за да не се счупи. Огъването се извършва така, че да не се получи „гърбица“, защото на следващата година вместо много ябълки ще се получат цял сноп малки клонки на върха. Затова клоните се връзват не в края, а в средата, като се придърпват към ствола. Фиксирането се извършва с помощта на въже или тел, като под тях се слага подложка /многократно сгънато зебло или друг твърд материал/, така че въжето да не се впие и нарани кората.
Най-добре е клоните да се наведат през пролетта. Те могат да бъдат освободени през юли-август, когато вече са се ориентирали в хоризонтално положение.
Важно условие: в едно дърво едновременно не се допуска да бъдат огънати повече от една трета от клоните, в противен случай дървото ще отслабне и вместо желаното ще се получи обратен ефект; методът е приложим за овошки след третата година от засаждането.
Дърветата ще ни дарят с щедра реколта, благодарение на „огънатите клони“, но грижите трябва да се осъществяват на всички нива: подхранване, пръскане и своевременно кроене