Начало » Новини » Страната
28.03.2018 г.

През април България ще бъде домакин на форум за цифровото земеделие

В рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС
През април България ще бъде домакин на форум за цифровото земеделие

Представители от 15 държави пристигат ще участват в първия по рода си форум за цифровото земеделие под надслов „Заедно за силно цифрово земеделие“ („2gether 4 Strong Digital Agriculture"), който ще се проведе от 18 до 20 април в София. Събитието е в рамките на Програмата на Българското председателство на Съвета на ЕС и на него ще се разискват теми за цифровата трансформация на селското стопанство с елементи на роботиката, за изкуствения интелект, Big Data, Internet of Things, както и все по-голямото приложение на широколентови цифрови комуникации, сензорно-задвижвани механизми, микропроцесори и облачно-базирани IT системи, съобщиха от Института за агростратегии и иновации.

Цифровизацията ще бъде неотменима част от бизнеса, свързан с агро-хранителната верига през следващите 5-10 години. Но къде е мястото на българското земеделие в общата картина на дигиталната икономика?

Организатори на събитието са Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Институтът за агростратегии и иновации, в партньорство с Министерството на земеделието, храните и горите.

Събитието ще събере на едно място високопоставени политически фигури и експерти от Европейския съюз и Западните Балкани.

Предвид своите дадености и тенденциите от последните години, страната ни има огромен потенциал да се превърне в дестинация, където модерните технологии и производството на суровини и храни работят в една печеливша симбиоза. Форумът е първата сериозна крачка към интензифициране на отношенията между заинтересованите страни, с оглед насърчаване на цифровата трансформация на агро-хранителния сектор в България.

Участие във Форума на високо равнище ще вземат министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, еврокомисарят по дигитална икономика и общество Мария Габриел и заместник - генералният директор и представител на ФАО за Европа и Централна Азия Владимир Рахманин.

Политическият панел на дискусиите на 20 април ще бъде формиран от делегациите на Естония, Унгария, Словакия, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Поканени са също така представители и на Франция, Германия, Холандия, Португалия, Бившата югославска република Македония, Сърбия и Турция.

В тридневния форум за дигитално земеделие участие ще вземат и фермери, представители на академичните среди, консултанти в селските райони, НПО, оперативни групи, сформирани и функциониращи по Европейското партньорство за иновации ЕПИ-АГРИ от Германия, Финландия, Испания, Португалия, Италия и Гърция, както и примери за дигитални иновации от Западните Балкани.

Основните цели на форума "2gether 4 Strong Digital Agriculture" са повишаване на осведомеността относно потенциала на цифровите технологии в селското стопанство; обсъждане на възможностите, ползите и предизвикателствата на дигитализацията на селското стопанство в Централна и Източна Европа; насърчаване на диалога между заинтересованите страни на национално и регионално равнище сред земеделските стопани и производителите, политиците и лицата, отговорни за вземането на решения, компаниите от частния сектор и разработчиците на технологични решения, научните изследвания, академичните среди, консултантските услуги, гражданското общество и младежта.

В рамките на практическата част на форума на 19 април, участниците ще обменят добри практики за прилагане на програмата в областта на цифровите технологии в европейския регион, както на държавите-членки на ЕС, така и на държавите от Западните Балкани, включително модела за отворени иновации и оперативни групи за Европейско партньорство за иновации, използването на платформи за множество участници и системи за обслужване на едно гише.

През април България ще бъде домакин на форум за цифровото земеделие
7413
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
Неформално заседание на Съвета на ЕС в Испания
Вътев: Ползите от екологичния и дигитален преход трябва да бъдат разяснени на фермерите
Анализ, представен в ЕК
България е предпоследна преди Румъния по напредък в цифровизацията в ЕС
Дигитализация
Евродепутати одобряват българско предложение за повече инвестиции в цифровата инфраструктура
Мнението на експерта
Светлана Боянова: Не може без диалог с бранша да отрежат цифровизацията от подкрепата в Стратегическия план
От 25 до 28 август
Акцент и на панаира в Добрич са новите технологии
Важно от 2020 г.
Еврокомисията дава възможност на потребителите да се превърнат в двигател на прехода с нова програма
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини