Начало » Новини » Света
13.01.2017 г.

ОСП след 2020 г. – реформа с „мислене извън кутията”

Институт за агростратегии и иновации

Дебат за реалната реформа на Общата селскостопанска политика и новото мислене за това как тази политика може да еволюира се проведе тази седмица в Брюксел, съобщиха от Института за агростратегии и иновации. По време на среща на Интергрупата на Европейския парламент „Биоразнообразие, лов и селски райони” бяха изслушани аргументите на Фондацията за инвестиционна подкрепа на селските райони в Европа (RISE). Първоначалните идеи бяха представени от председателя на RISE Янез Поточник и работната група по проекта, съставена от видни агроикономисти - почетен проф. Алън Бъкуел, почетен проф. Алън Матюс, д-р Дейвид Балдок и проф. Ерик Матияс.

Общата селскостопанска политика (ОСП) възлиза на приблизително 40% от общия бюджет на ЕС и представлява механизъм от решаващо значение за подпомагане на земеделието и околната среда в селските райони в Европа. Тя важен инструмент, който, ако бъде проектиран и се управлява ефективно, може да окаже реално въздействие върху начина, по който европейското селско стопанство се отнася към изменението на климата чрез намаляване на емисиите и за адаптирането към метеорологичните промени.

Този инструмент управлява начина на стопанисване на земята като световно богатство и на селските райони, така че осигуряването на храна, енергия, биоматериал и екосистемни услуги да бъде оптимизирано.

Ако иска да продължи да поддържа такъв голям дял от бюджетните средства на ЕС, ОСП трябва да покаже на политиците, заинтересованите страни и европейските граждани, че е подходяща за целта и си струва изразходваните средства.

Работната група по ОСП на фондация RISE твърди, че е необходимо новата европейска политика да отговори на високото ниво на неудовлетвореност, която съпътства елементите на "позеленяването" и ползите от политиката на опазване на околната среда, както и да се намерят нови иновативни начини за намаляване на усложненията.

Необходимо е също така да се справи с недоволството от разпределението в подпомагането и да се търсят нови начини за управление на риска. Не на последно място представителите на RISE твърдят, че трябва да се погледне/вникне в самия процес на реформата и да се насърчат корекциите на процедурите, за да се гарантира, че селското стопанство, околната среда и изменението на климата работят заедно по време на процеса, за да се произведе обединена и ефективна селскостопанска политика.

Презентациите бяха последвани от интензивен и оживен дебат, който ще бъде включен в по-нататъшното развитие на идеите на фондация RISE, обобщени в окончателния доклад по темата в края на март 2017 г.

Евродепутатът Карл-Хайнц Флоренц, председател на интергрупата, в своето изказване подчертава, че никой не е доволен от сегашната европейска селскостопанска политика по различни причини. По думите му фондация RISE представя един път напред и го определя като "мислене извън кутията". Според него най-големите проблеми са свързани с неустойчивата борба със загубата на биологично разнообразие, както и с неуспеха фермерите да бъдат включени в процеса на вземане на решения.

„Ние трябва извлечем повече ползи от опита и знанията на земеделските производители за това кои могат да бъдат най-добрите и подходящи за вземане мерки”, посочва още Флоренц. Според него „сега е най-подходящият момент да се започне дебат, за да бъдем готови за реформата на ОСП през 2020 г., както и да бъдем в състояние да се ангажираме активно в обсъждането на бъдещето."

Председателят на фондация RISE Янез Поточник посочва: "Хората, които пряко или косвено управляват нашите хранителни системи, са най-голямата група мениджъри на природни ресурси в света. Ако искаме да постигнем целите на устойчивото развитие, то е наложително ние да имаме една ОСП, която ги поддържа, за да реализират своя потенциал като критични агенти на промяната за преобразуването на текущото потребление и системи за производство."

По думите на докладчика проф. Алън Бъкуел "Съзвездието на звездите на ЕС не е добре подредено за по-нататъшна значителна реформа след мандата за настоящата ОСП, който изтича през 2020 г., но нашият анализ показва, че е изключително важно следващата реформа да бъде по-смислена от реформата от 2013 г. и следователно ние трябва да направим това, което можем за конструирането на условията, които да дадат възможност на такава реформа да се осъществи."

Евродепутатът Меърийд Макгинис, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП, в своето изказване посочва, че „към днешна дата усилията за "позеленяване" на ОСП доведоха до по-голяма сложност и критики от страна на фермерите и екологичните организации.”

Според нея устойчивостта на околната среда трябва да бъде в основата на ежедневното управление на стопанства, но също така е необходимо ОСП да гарантира и икономическа устойчивост. По думите на Макгинис „справянето с нестабилността, дисбалансите в хранителната верига и дългосрочната устойчивост ще изискват всички да „мислят извън кутията”, но финансирането на тази нова динамика на ОСП в крайна сметка ще се окаже може би най-голямото предизвикателство."

Материалът е предоставен от Институт за агростратегии и иновации, по материали на Организацията на европейските собственици на земя /ELO/

ОСП след 2020 г. – реформа с „мислене извън кутията”
10448
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Втора част на интервюто
Жекова: Субсидиите за стопанство в ЕС трудно ще осигурят сегашната доходност за фермерите
В борда на този съвет ще участват 30 организации
Начало на 5-годишната дейност на Европейския съвет по земеделие и храни
Еврокомисията откри приема на 15 октомври
До 16 януари 2025 г. ще се кандидатства за информационните мерки по ОСП
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Християнски празници
На Преображение господне се бере първото грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини