Начало » Новини » Света
13.01.2017 г.

ОСП след 2020 г. – реформа с „мислене извън кутията”

Институт за агростратегии и иновации

Дебат за реалната реформа на Общата селскостопанска политика и новото мислене за това как тази политика може да еволюира се проведе тази седмица в Брюксел, съобщиха от Института за агростратегии и иновации. По време на среща на Интергрупата на Европейския парламент „Биоразнообразие, лов и селски райони” бяха изслушани аргументите на Фондацията за инвестиционна подкрепа на селските райони в Европа (RISE). Първоначалните идеи бяха представени от председателя на RISE Янез Поточник и работната група по проекта, съставена от видни агроикономисти - почетен проф. Алън Бъкуел, почетен проф. Алън Матюс, д-р Дейвид Балдок и проф. Ерик Матияс.

Общата селскостопанска политика (ОСП) възлиза на приблизително 40% от общия бюджет на ЕС и представлява механизъм от решаващо значение за подпомагане на земеделието и околната среда в селските райони в Европа. Тя важен инструмент, който, ако бъде проектиран и се управлява ефективно, може да окаже реално въздействие върху начина, по който европейското селско стопанство се отнася към изменението на климата чрез намаляване на емисиите и за адаптирането към метеорологичните промени.

Този инструмент управлява начина на стопанисване на земята като световно богатство и на селските райони, така че осигуряването на храна, енергия, биоматериал и екосистемни услуги да бъде оптимизирано.

Ако иска да продължи да поддържа такъв голям дял от бюджетните средства на ЕС, ОСП трябва да покаже на политиците, заинтересованите страни и европейските граждани, че е подходяща за целта и си струва изразходваните средства.

Работната група по ОСП на фондация RISE твърди, че е необходимо новата европейска политика да отговори на високото ниво на неудовлетвореност, която съпътства елементите на "позеленяването" и ползите от политиката на опазване на околната среда, както и да се намерят нови иновативни начини за намаляване на усложненията.

Необходимо е също така да се справи с недоволството от разпределението в подпомагането и да се търсят нови начини за управление на риска. Не на последно място представителите на RISE твърдят, че трябва да се погледне/вникне в самия процес на реформата и да се насърчат корекциите на процедурите, за да се гарантира, че селското стопанство, околната среда и изменението на климата работят заедно по време на процеса, за да се произведе обединена и ефективна селскостопанска политика.

Презентациите бяха последвани от интензивен и оживен дебат, който ще бъде включен в по-нататъшното развитие на идеите на фондация RISE, обобщени в окончателния доклад по темата в края на март 2017 г.

Евродепутатът Карл-Хайнц Флоренц, председател на интергрупата, в своето изказване подчертава, че никой не е доволен от сегашната европейска селскостопанска политика по различни причини. По думите му фондация RISE представя един път напред и го определя като "мислене извън кутията". Според него най-големите проблеми са свързани с неустойчивата борба със загубата на биологично разнообразие, както и с неуспеха фермерите да бъдат включени в процеса на вземане на решения.

„Ние трябва извлечем повече ползи от опита и знанията на земеделските производители за това кои могат да бъдат най-добрите и подходящи за вземане мерки”, посочва още Флоренц. Според него „сега е най-подходящият момент да се започне дебат, за да бъдем готови за реформата на ОСП през 2020 г., както и да бъдем в състояние да се ангажираме активно в обсъждането на бъдещето."

Председателят на фондация RISE Янез Поточник посочва: "Хората, които пряко или косвено управляват нашите хранителни системи, са най-голямата група мениджъри на природни ресурси в света. Ако искаме да постигнем целите на устойчивото развитие, то е наложително ние да имаме една ОСП, която ги поддържа, за да реализират своя потенциал като критични агенти на промяната за преобразуването на текущото потребление и системи за производство."

По думите на докладчика проф. Алън Бъкуел "Съзвездието на звездите на ЕС не е добре подредено за по-нататъшна значителна реформа след мандата за настоящата ОСП, който изтича през 2020 г., но нашият анализ показва, че е изключително важно следващата реформа да бъде по-смислена от реформата от 2013 г. и следователно ние трябва да направим това, което можем за конструирането на условията, които да дадат възможност на такава реформа да се осъществи."

Евродепутатът Меърийд Макгинис, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП, в своето изказване посочва, че „към днешна дата усилията за "позеленяване" на ОСП доведоха до по-голяма сложност и критики от страна на фермерите и екологичните организации.”

Според нея устойчивостта на околната среда трябва да бъде в основата на ежедневното управление на стопанства, но също така е необходимо ОСП да гарантира и икономическа устойчивост. По думите на Макгинис „справянето с нестабилността, дисбалансите в хранителната верига и дългосрочната устойчивост ще изискват всички да „мислят извън кутията”, но финансирането на тази нова динамика на ОСП в крайна сметка ще се окаже може би най-голямото предизвикателство."

Материалът е предоставен от Институт за агростратегии и иновации, по материали на Организацията на европейските собственици на земя /ELO/

ОСП след 2020 г. – реформа с „мислене извън кутията”
10013
 

Последни материали
Виж
Бъдещи разговори в МЗХ
Отрязаните от украинската помощ производители на овес, ръж и тритикале очакват обезщетения
Румъния: Държавен служител е заподозрян в земеделска измама на стойност 561 000 евро
МЗХ
Обследват пораженията от падналата градушка в Централна България
Новият сорт показва желаният баланс от добив, устойчивост и качество на реколтата
Отлични отзиви от Виго за ранната реколта краставици в Петрич
Одобрени са 1 558 проекти за екологична модернизация за над 320 млн. лв. по НПВУ
Над 600 противоградови ракети са изстреляни в Пловдивско, Хасковско, Старозагорско и Сливенско през последните часове
Свързани материали
Виж
МЗХ очаква предложения от сектора във връзка с предстоящи промени в Наредба № 10
Консултативният съвет за плодове и зеленчуци обсъди мерки за подобряване на конкурентоспособността
За намаляване на административната тежест върху фермерите в ЕС
ЕК предложи знаково преразглеждане на разпоредби от ОСП
Следващите заседания ще се проведат на 22 и 23 април
Оптимистични резултати след второто обсъждане на промените в ОСП
И Вътев като Войчеховски очаква началото на нов диалог за ОСП 2027 г.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ ще бъде 50 000 лв.
Отворена е първата мярка по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“
Отоплителният сезон в региона продължава 8 и понякога дори 9 месеца
Уточнение в закон оставя жителите на община Доспат без нужните дърва за огрев
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини