На предпоследното заседание на Тематичната работна група (ТРГ) по Стратегическия план, проведено на 9 февруари, неочаквано за всички браншови организации администраторите в агроминистерството обявиха, че премахват от интервенциите по Втория стълб помощта за цифровизация в селското стопанство. Мотивите са, че в Плана за възстановяване и развитие на България били предвидени значителни средства в областта на дигитализацията, които ще се използват и за агросектора. Припомняме, че те са свързани основно с изпълнението на Стратегията „От фермата до трапезата”,докато средствата от Стратегическия план имат конкретен адресат - фермерите.
„Новината е повече от неприятна, защото противоречи на философията за цялостна подкрепа на иновациите в рамките на Европейския съюз, които са тясно свързани с дигитализацията. И ако в основния документ за развитие на селското стопанство, какъвто е Стратегическият план, едното съществува без другото - това би се отразило негативно на участието на страната в Европейското партньорство за иновации (ЕПИ) ”, мотивира се Синор.бг Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.
И депутатите се изненадаха от премахването на цифровизацията при обсъждане на Стратегическия план
Ведната след заседанието, на 11 февруари ръководството на института е изпратило до Министерството на земеделието протестно писмо срещу премахването на мярката за дигитализацията от Стратегическия план, посочвайки как това би се отразило на изпълнението на останалите политики. На този етап окончателен отговор нямат.
„Аз не мога да си обясня как в частта за обучение на земеделските производители, заложено в Стратегическия план, ще има мярка за обучение на фермерите в цифрови умения, когато интервенцията „Цифровизация” изцяло е премахната от подпомагането по този план. Как в преговорите с Еврокомисията българските експерти ще доказват необходимост от подобно обучение, нямам обяснение”, риторично попита Боянова. Припомняйки, че ресурсът не е чак толкова голям - разчетен е за подкрепата на около стотина ферми. Но въпросът е, че с тази интервенция ще се даде старт и на други структури, които биха могли да инвестират в дигиталното управление на земеделските дейности.
Всички знаем, че без цифрови умения, страната ни не би могла да помисли нито за развитие в бъдеще на „умните села”, нито на разпространение на „хъбовете”, нито за ред други европейски инициативи, насочени към прилагането на иновациите в практиката, коментира още Светлана Боянова. Това изключване според нея е сигнал, че администрацията обрича земеделието да разчита само на частните капитали, ако иска да бъде конкурентноспособно на европейското земеделие. А това не праща земеделието ни в бъдещето.
И всичко това се сучва на фона на огромните инвестиции, които всички останали европейски държави заделят в подкрепа на дигиталното земеделие. Очевидно някой отново е дал "невинно" подмолен съвет на пишещите политиките в това ведомство, само че това очевидно работи и срещу бъдещото развитие на сектора, и срещу имиджа на коалиционния кабинет.
Екатерина Стоилова