Начало » Новини » Страната
28.07.2022 г.

България е предпоследна преди Румъния по напредък в цифровизацията в ЕС

Анализ, представен в ЕК
България е предпоследна преди Румъния по напредък в цифровизацията в ЕС

sinor.bg

България и Румъния са последните две държави в Европейския съюз по развитие на цифровизацията, като страната ни е „на косъм” разстояние преди северната ни съседка. Това показват резултате от Индекса за цифрова икономика и общество (DESI), с който от 2014 г. досега Еврокомисията измерва напредъка на държавите членки в дигитализацията на икономиките си, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Всяка година DESI включва профили на държави, които подпомагат държавите членки при идентифицирането на области, изискващи приоритетни действия, както и тематични глави, предлагащи европейска -анализ на ниво в ключови цифрови области, от съществено значение за подкрепа на политически решения.

Докладите DESI 2022 се основават основно на данни от 2021 г. и проследяват напредъка, постигнат в държавите-членки на ЕС в областта на цифровите технологии. По време на пандемията от COVID-19 държавите членки напредват в усилията си за цифровизация, но все още се борят да запълнят пропуските в дигиталните умения, цифровата трансформация на МСП и внедряването на модерни 5G мрежи.

Известно е, че ЕС залага значителни ресурси в подкрепа на цифровата трансформация. 127 милиарда евро са предназначени за свързани с цифровите технологии реформи и инвестиции в националните планове за възстановяване и устойчивост. Това е безпрецедентна възможност за ускоряване на цифровизацията, повишаване на устойчивостта на Съюза и намаляване на външните зависимости както с реформи, така и с инвестиции. Държавите членки отделиха средно 26 процента от средствата си по Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) за цифровата трансформация, над задължителния праг от 20 на сто.

Държавите членки, избрали да инвестират повече от 30% от своите финансови програми в цифрови технологии, са Австрия, Германия, Люксембург, Ирландия и Литва, се казва в доклада.

Според индекса за 2021 г. най-напреднали в областта на цифровизацията са Финландия и Дания, като и двете държави инвестират изключително много средства електронни услуги на държавните институции, в дигитални технологии и др.

Като цяло се наблюдава положителна тенденция на сближаване: ЕС продължава да подобрява своето равнище на цифровизация, а държавите членки, които започнаха от по-ниски равнища, постепенно наваксват, като напредват с по-бързи темпове. По-специално Италия, Полша и Гърция значително подобриха своите резултати по DESI през последните пет години, като реализираха устойчиви инвестиции със засилен политически акцент върху цифровите технологии, подкрепени и с европейско финансиране.

Тъй като цифровите инструменти се превръщат в неразделна част от ежедневието и участието в обществото, хората без подходящи цифрови умения рискуват да бъдат „изоставени“. Само 54 % от европейците на възраст между 16 и 74 години имат поне основни цифрови умения. Целта на цифровото десетилетие е най-малко 80 % до 2030 г.

Въпреки че между 2020 и 2021 г. на пазара на труда навлязоха 500 000 специалисти по ИКТ, 9-те милиона специалисти в областта на ИКТ в ЕС са далеч под целта на ЕС за 20 милиона специалисти до 2030 г. и не са достатъчни, за да се преодолее недостигът на умения, пред който понастоящем са изправени предприятията, четем в доклада. През 2020 г. повече от половината от предприятията в ЕС (55 %) съобщават за трудности при попълването на свободните работни места за специалисти в областта на ИКТ. Този недостиг представлява значителна пречка за възстановяването и конкурентоспособността на предприятията в ЕС. Липсата на специализирани умения също забавя ЕС в усилията му да постигне целите на Зеления пакт. Поради това са необходими огромни усилия за преквалификация и повишаване на уменията на работната сила.

България е предпоследна преди Румъния по напредък в цифровизацията в ЕС
7089
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Университета по хранителни технологии внедрява система за дигитализация
Неформално заседание на Съвета на ЕС в Испания
Вътев: Ползите от екологичния и дигитален преход трябва да бъдат разяснени на фермерите
План за възстановяване и устойчивост
В ход е проект за дигитализация на процесите от фермата до трапезата
Александър Пулев
„Тони Старт“ с награда за иновативации в съхранението на мляко
Безплатни услуги за фермеите
Демонстрационният център на АгроХъб.БГ ще образова фермерите в цифровизацията
Изпълнителният директор поема ангажимент плащанията към стопаните да не се бавят и с ден
За 5 дни ДФЗ преведе над 136 милиона лева в помощ на родните фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини