В специалното становище на Комисията по земеделие към Европейския парламент (ЕП) са одобрени пет становища за по-добра цифрова инфраструктура в селските региони, предложени от българския депутат Иво Христов (Групата на прогресивния алианс), и свързани с икономическото, социално и териториално сближаване в ЕС, съобщиха от пресцентъра на ЕП.
Идеята и призивът на Иво Христов към държавите в ЕС са да бъдат насочени повече ресурси към развитие на селските региони, особено в области за създаване на дигитална инфраструктура в региони, където нивото на проникване на достъп до интернет е под средното за ЕС. Българските предложения а гласувани и са станали част от окончателното становище на земеделската комисия.
Статистиката показва, че през 2021 г. близо 90% от домакинствата в селските райони имат достъп до интернет, докато в големите градове се стига до 94. В България в големите градове 91% от домакинствата разполагат с интернет, но в селата процентът е най-нисък за целия ЕС - само 72%. В съседна Гърция този процент е 76, в Португалия 78. Само тези държави имат покритие под 80% в селските райони, докато в 16 държави членки процентът е над 90.
Другите одобрени предложения на българския евродепутат включват популяризиране на мерки, насочени към намаляване на обезлюдяването на селските региони чрез създаване на по-благоприятни условия за качествени работни места и привличането както на млади, така и на нови участници в селското стопанство.
В политиките за развитие на земеделието в селските райони трябва да бъде повишена и трудовата производителност, за да достигнат те конкурентоспособността на другите региони.
По предложение на Христов беше подчертано и че вследствие на Ковид-19 пандемията селските райони увеличиха привлекателността си за хора от други региони, което създава условия за положителна промяна при някои от негативните тенденции там.