Ползите от екологичния и дигитален преход трябва да бъдат разяснени на фермерите изключително подробно, за да бъдат насърчавани да се включват в прилагането му. Това е посочил министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при дискусията за прилагането на новите технологии, проведена на неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие. който се проведе в испанския град Кордоба.
Според Вътев, за целта трябва „да се гарантира достатъчна компенсация на земеделските стопани за положените допълнителни усилия. Земеделските производители трябва да имат свободен достъп до цифровите мрежи и софтуерните приложения“.
Успешното прилагане на цифровите технологии предоставя устойчиви решения за настоящите и бъдещи предизвикателства в сектора. Министър Вътев е посочил също, че иновативната селскостопанска продукция, устойчивите производствени екосистеми и селскостопанските данни са трите основни направления, които трябва да бъдат разработени успоредно за постигане на по-екологични и устойчиви селскостопански системи. Същевременно министърът изтъкна, че приложението на научните достижения не трябва да води до компромис с високите стандарти за безопасност на ЕС. Той отбеляза още , че трябва да се гарантира правото на информиран избор на потребителите.
Испанското председателство на Съвета на ЕС постави във фокуса на дискусията на министрите темата за новите технологии като инструмент за по-устойчиво селско стопанство в условията на измененията на климата.
В рамките на министерския дебат, делегациите на държавите членки посочиха подходящи инициативи за насърчаване на технологиите за двоен преход на хранително-вкусовия сектор – както зелен, така и цифров. Министрите обсъдиха и темата как европейското селско стопанство може да се възползва от резултатите от изследванията, използващи нови геномни техники, в които научният и технологичен сектор на ЕС има водеща роля.