Ако парламентарните комисии по икономика и енергетика не изключат земеделските производители от новия Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, фермерите ще излязат по бензиностанциите с тракторите, за да протестират срещу този проект. Това съобщиха ръководствата на пет от 29-те браншови организации от селското стопанство, които настояват държавата да защити реално работещия бизнес, защото според тях новият закон е изцяло лобистки и под привидната цел да се справи със сивата икономика в търговията с горива, на практика ще унищожи бизнеса и няма да донесе ползи за държавния бюджет.
Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), която от седем години периодично води преговори с различни администрации по въпроса как да се контролира разходването на горивата, припомниха, че още през 2011 г. са настоявали нафтата и газьолът за земеделието да се оцветяват, каквато е практиката в Европа, за да няма кражби и сив сектор. „Срещу това предложение възразиха от петролната и газовата, според които това щяло да натовари финансово компаниите. В същото време сега от нас се иска да поставяме нивомери на съдовете, което означава по 25 хиляди лева разходи за всеки фермер. В същото време ние сме проверявани на десет нива от покупката на горивата до влизането им в селскостопанския двор, което изключва участието ни в нелегални схеми“, посочи Георги Милев от управителния съвет на НАЗ.
Радослав Христов и Румяна Ангелова също припомниха, че още преди години с наредба H 18 беше установен стриктен контрол върху ползваните от фермерите горива, освен това „държавата покрива част от акциза и никой земеделец няма да тръгне да купува нелегално внесени горива, защото няма финансовата полза от това“.
Миналата седмица от НАЗ са отправили официално запитване до Националната агенция по приходите с искане да бъдат посочен броят на земеделските производители, заловени да купуват нелегално внесени горива. До този момент нямаме информация от НАП за подобни случаи, посочи Костадин Костадинов, председател на НАЗ.
Именно затова земеделската общност се сплотява в защита на икономическите си интереси, като към протеста на 3 април ще се присъединят още Асоциацията на земеделските производители в България, Националният съюз на кооперациите в България, Асоциация „Български пипер“ и Националният браншови пчеларски съюз.
Таня Дъбнишка от асоциацията на земеделските производители попита защо този проектозакон не е бил съпроводен със задължителна оценка за въздействието върху бизнеса, каквато е европейската практика. Фермерите са изненадани, че проектът не се гледа от бюджетна и правна комисия, ако, както е записано в мотивите на закона, с въвеждането му в хазната щели да влязат 1 милиард лева от нелегалните горива. Според фермерите проектът цели едни фирми за нивомери да си направят оборотите, като съсипят малкия, средния и големия бизнес в земеделието. По неофициални разчети този закон ще ги натовари с разходи за 100 лв. лв.
Явор Гечев от Националния съюз на кооперациите в България също остро разкритикува разписаните в закона изисквания, които се отнасят до търговците на горива и би трябвало да не засягат земеделските производители, които са потребители.
Зърнопроизводителите са получили и подкрепа от земеделския министър Румен Порожанов, който с декларация до комисиите в Народното събрание застава в защита на земеделския бранш. Порожанов посочва, че земеделските производители не са търговци на горива и би трябвало да бъдат изключени от тези разпоредби, защото им се вменяват задължения, които са в противоречие с редица други нормативни документи.
Самите зърнопроизводители смятат, че с този закон се нарушава европейската харта 16 за свободната конкуренция и свободата на договаряне в ЕС. Именно затова те очакват съдействие от отговорните институции, за да не се стигне до протестите на 3 април.