Начало » Новини » Света
12.10.2022 г.

Франция осигури горива от стратегическите запаси за производителите на захар

След рязкото поскъпване на захарта в търговията на дребно в Германия
Франция осигури горива от стратегическите запаси за производителите на захар

Франция предостави горива от стратегическите запаси на производителите на захар, които предупредиха, че сривът в прибирането на реколтата от захарно цвекло може да доведе до спиране на преработващите заводи на фона на стачката на служителите в компаниите TotalEnergies и Exxon Mobil, съобщи „Ройтерс”, като се позова на изявление на Националния съюз на производителите на захар във Франция (SNFS). Решението за освобождаването на горива от стратегическите запаси дойде след среща на производителите на захар с министъра на селското стопанство на Франция Марк Фено, проведена през миналата седмица. „Обяснихме, че е налице тревожна неяснота, която може да доведе до временно затваряне на заводите”, заяви председателят на SNFS Кристиан Шпигелер.

От 27 септември във Франция се провежда стачка на служителите на TotalEnergies с искания за повишаване на заплатите с 10% и индексирането им за 2022 г., като се вземе предвид високата инфлация. Междувременно профсъюзите обявиха, че стачката ще продължи неопределено време. Стачните действия обхванаха голям завод за преработка на петрол близо но град Хавър в Нормандия, както и тези в общините Фезен и Донж, завода за биопреработка „Ла Мед” в община Шатоньоф-льо-Мартиг и склада за горива в Гранпюи. В неделя министерството на енергийните промени на Франция съобщи, че в 30% от бензиностанциите в страната се отчита недостиг на поне един вид гориво.

Заводите за производство на захар във Франция, които обикновено работят от септември до началото на февруари, са зависими от наличието на достатъчно горива у фермерите за прибирането на захарното цвекло и превозването му до предприятията за преработка.

Действията на френските власти бяха предприети на фона на значително повишаване на цените на захарта в търговията на дребно в съседна Германия, сочат данни на местното списание „Фокус”. Най-евтината захар вече струва 1,29 евро след поскъпване от 65%. Във веригите супермаркети „Алди”, Лидъл” и Нето” увеличението е със 79 евроцента. Поскъпна и захарта на кубчета – до 1,49 евро от 0,99 евро, а при пудрата захар цените скочиха направо двойно. Засегнат е и сладкарският бранш като цяло – бисквитите поскъпнаха с 20%, пчелният мед – с 30%, а кетчупът – с 50%. От списанието смятат, че тези повишения на цените няма да останат последни, тъй като производителите настояват за все по-високи. Отражението на сушата върху реколтата от захарно цвекло вече е очевидно.

Признаци за повишаване на цените на захарта в Европейския съюз се появиха още в края на миналата година, когато бе прогнозиран спад на производството на захарно цвекло за следващите 2 години, коментират от германското електронно издание AgrarHeute. Причините за спада са няколко, като основната е липсата на интерес у фермерите за отглеждането на културата – отчасти заради незадоволителните изкупни цени, а също и поради забраната за използване на някои пестициди. През 2020 г.Франция и Германия, водещите производители на захарно цвекло в ЕС, свиха засетите площи с културата с 2,3%, което доведе до затваряне на някои преработващи заводи. Освен това Франция преживя един от най-слабитеси сезони в производството на захарно цвекло за последните 20 години заради намножилите се вредители по културата. Експерти твърдят, че ако бъде разрешена употребата на неоникотиноиди, които вредят сериозно на пчелите, положението може да се промени в рамките на няколко години. От германското издание пък смятат, че производителите на захарно цвекло в ЕС вече няма да смогват да захранват напълно преработвателния бранш.

Производството на захар в ЕС страда и от евтиния внос от Бразилия, който доведе до рязко понижаване на цените на вътрешния пазар.

Франция осигури горива от стратегическите запаси за производителите на захар
7960
 

Последни материали
Виж
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Всички интервенции могат да се заявяват онлайн
Близо 15 хил. стопани са очертали над 1 млн. ха през Кампания2025
С 14% повече плодове са прибрали овощарите през 2023 г.
Близо 37 млн. лв. директни плащания са разпределени по Кампания 2024 във Велико Търново
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
След диагнозата "чума"
Овцевъдите от Велинград без обвързана подкрепа заради недоверието към БАБХ
Свързани материали
Виж
При липсата на търсене от Китай и Алжир само Мароко остава светлият лъч
Прогнозите за износа на мека пшеница от Франция продължават да потъват
Въпреки огнищата на син език секторът отчита увеличение и на износа
Производството на мляко във Франция нарасна след 3 години на спад
Арабската държава насрочи нов търг за покупка на поне 50 000 тона
Алжир е внесъл от Франция едва 31 000 тона пшеница от началото на сезона
Във Франция приключиха изборите за подновяване на членския състав на земеделските камари на департаментите
За държавите извън ЕС
Прогнозират най-слабия износ на мека пшеница от Франция от 28 сезона
Скоро ще заработят мощности за преработка на още 1,5 млн. т
Ръстът в търсенето на замразени картофи разшири засетите площи във Франция
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини