Ден след като опозицията в съглашателство с част от коалиционните партньори свалиха правителството, Синор.бг потърси за коментар председателя на Националната асоциация на младите фермери Петър Петров, който се занимава с животновъдство в габровския Балкан повече от 20 години. Затова и наблюденията му върху икономическия живот в страната се основават на опита му, без да са повлияни от конюнктурни политически влияния и фалшиви новини, с които ни обливат през последните години.
Като млад човек с опит, натрупан и от европейските образователни програми в Брюксел, Петър автоматично разпозна у вече бившия заместник министър на земеделието Иван Христанов администратора, от който българското земеделие се нуждае изключително много в момента. „В никакъв случай не политизирам, но това беше човекът, който за кратко време навлезе дълбоко в проблемите на сектора и от когото имаме огромна нужда”, коментира младият фермер.
Защото точно при този кабинет целият земеделски бранш получи двойно по-голямо подпомагане по Ковид мерките – 141 млн. лв., но това сякаш не беше разгласено по начин, който го правеше предишната власт, замислено отбеляза Петър. Колкото до кризата, обхванала цяла Европа, предположенията на младия фермер са, че ако това правителство беше продължило работата си, със сигурност до една година щеше да се усети подобрение в редица сектори.
И други предложения на младия фермер
„Инфлацията, скъпите горива и фуражи се превръщат в огромно бреме за всички нас, затова и малките ферми са в изключително тежко положение”, посочи Петър. Според него е редно държавата да въведе съфинансирано подпомагане за малките стопани, така че при реализация на готовата си продукция, те да получават подпомагане и под формата на фуражи. „Подобна система на подпомагане се прилага и в съседните балкански държави. По времето на социализма също е имала подобна подкрепа, защото в случая имаме форсмажорни обстоятелства и е редно подкрепата бързо да достигне до животновъдите, ако искаме този подсектор да оцелее”, посочи още фермерът.
За пример той даде нарасналите си месечни разходи за фуражи за стадото си от 40 млечни крави и около 20 юници и телета. Ако миналата година всяка седмица той е давал между хиляда и хиляда и двеста лева за фураж, тази година разходите му са скочили на 1,8 хил. лв. и 1,9 хил. лв.
Особено тежко обаче се отразява на бизнеса поскъпването на горивата. „През миналото лято по това време литър нафта струваше 1,80 лв., сега цената е двойно по-висока – 3,50 лв. за литър”, коментира фермерът от габровското село Съботковци. Това е форсмажор и съм сигурен, че колегите животновъди това лято трудно биха могли да почистят пасищата си, каквито са законовите изисквания. Заедно със свои колеги той е искал да предложи на Министерството на земеделието по изключение тази година да няма санкции при непочистени пасища, мери и ливади, защото всичко това изисква много разходи за горива, а при тези цени животновъдите ще бъдат силно затруднени.
Ще припомним, че от юли месец започват годишните проверки, въз основа на които държавата доказва, че фермерите се грижат за пасищата, за да получат европейски субсидии. При кабинет в оставка обаче, земеделците едва ли ще могат да отправят исканията си и те едва ли ще бъдат одобрени, коментира младият фермер.
Семейната ферма "Боженски чифлик
Целият земеделски бранш се готви за изключително тежка зима, затова и политическата криза се посреща с голямо недоволство от хората. „Грубият фураж ще успея да осигуря през лятото, но всички ние имаме нужда и от концентрирани смески, без които отглеждането на млечните крави ще стане много трудно”, обясни Петров.
Надеждите са в допълнителното подпомагане от 35 хил. евро а малка ферма, които се обещават на сектора.
„Всички ние очаквахме подкрепа и в областта на застраховането, тъй като браншът наистина се нуждае от нея”, посочи още младият фермер. Той даде пример от тази пролет, когато заради непремерено изказване на вирусолога Тодор Кантарджиев по една от националните телевизии, че в село Съботковци имало „ку-треска” по кравите, бизнесът на семейството тотално се сринал. „Хората масово отказваха да купуват млечните продукти с марката на „Боженски чифлик”, защото информацията не беше проверена, а се оказа, че и ку-треската не е опасна за човешкото здраве, както беше оповестено по телевизията”, коментира Петър Петров. И добави, че „не само че в продължение на месец приходите ни спряха, но трябваше време, за да могат експертите от Българската агенция по безопасност на храните да удостоверят, че стадото ни е здраво и че няма опасност за хората”, коментира Петър.
След този срив фермерът е бил решен да съди Кантарджиев, но смята, че в подобни случаи е редно земеделците да имат застраховки. Затова и очакванията от новата власт са за защита на земеделските производители от загуби при форсмажорни обстоятелства.
Интервюто взе: Екатерина Стоилова