На 26 март управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите НАЗ насрочва извънредно заседание, на което ще се обсъждат адекватни мерки срещу новия Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Проектозаконът беше приет вчера на първо четене в парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции и борбата със сивата икономика и контрабандата с мнозинството на ГЕРБ и коалиционните партньори, като „за“ гласуваха 10 депутати, а 9 бяха „против“. „За първи път от началото на прехода сме свидетели на толкова рестриктивен и лобистки закон, какъвто беше обсъждан вчера в комисията“, коментира за Синор.БГ Костадин Костадинов, председател на НАЗ. Според него този проект е написан от хора, които нямат никакво отношение към практиката и ако той бъде приет в сегашния си вид, това ще докара маса проблеми за фермерите. Освен високите депозити, които стопаните като съхранители на горива трябва да представят пред банките, от тях ще се искат и редица документи, които се отнасят до урбанизираните територии, докато фермерите ползват съдове за съхранение на горива в селски райони, което означава пълно разрушаване на досегашната система за работа.
По време на вчерашните дебати в комисия вносителите са се държали изключително неуважително към исканията на браншовите организации, без да изслушват аргументите на земеделската общност. „Стигна се до наглостта от петролната и газовата асоциация да ни предлагат безплатно нивомери срещу условието да зареждаме от бензиностанции, посочени от тях, което е връх на наглостта“, обясни още Костадинов. "Те не знаят ли, че в кампания за нас е важно горивата да са близо до нас, а не да пътуваме по пътищата 20-30 километра, за да заредим", риторично заключи председателят на НАЗ.
„Вместо да се съсредоточим върху пролетните дейности и кампанията за директни плащания, която върви в момента, ние тепърва ще трябва да се защитаваме от нормативна уредба, която ще натовари всеки от нас с огромни задължения“, посочи още Костадинов. Той изрази огромната си изненада от забележките на присъстващите, които по време на заседанието вчера са коментирали как „зърнопроизводителите са можели да плащат по 500 хил. лева за техника, а нямали пари за банкови гаранции, което очевидно показва нежеланието от тяхна страна за конструктивен диалог“, заключи фермерът.
Освен зърнопроизводителите срещу рестриктивните клаузи в закона се изказаха и представителите на останалите 28 организации от сектора, които също обмислят контрамерки срещу приемането на новия закон.
Синор.БГ ще продължи да следи темата.