Начало » Новини » Света
07.03.2018 г.

Западът храни литовците с остатъците от трапезата

Парламентът на страната предлага продуктите с еднаква марка и различно качество да се маркират със специален знак
Западът храни литовците с остатъците от трапезата

Западните компании гледат на пазара в балтийските републики като на място за пласиране на продукция с ниско качество. Хранителните продукти с една и съща марка се различават значително в Западна Европа и Литва, при това, разбира се, не в полза на литовците, коментират от електронното издание DairyNews. Съдържанието на сирената, млечните продукти, шоколада и кафето, произвеждани в държавите-членки на Европейския съюз и достигнали до рафтовете на литовските търговски вериги, са по-вредни и с по-малко естествени съставки в сравнение със същите продукти в германските и австрийските магазини и понякога дори са по-скъпи.

„Хранителният апартейд”, прилаган от западноевропейските компании, е доказан от Държавната служба за храните и ветеринарния контрол на Литва. Под едни и същи търговски марки новите държави-членки на ЕС получават по-малко месо и повече мазнини, изкуствени добавки, оцветители и консерванти. В балтийските републики пристигат продуктите, които потребителите от развитите страни на общността не желаят да консумират. В резултат на това хранителният режим на литовците изобщо не е балансиран – ежедневно те консумират с 40% повече сол, с 39% повече мазнини и с 22% повече захар в сравнение с препоръчителните количества на Световната здравна организация. Средната продължителност на живота н Литва е с 6 години под средния показател за ЕС и нездравословното хранене е сред факторите за фактическата разлика.

Литовският Сейм (парламентът на страната) обаче предлага смислено решение на проблема с предлаганите продукти с различно качество от продаваните в Западна Европа – предвижда се те да бъдат маркирани със специален знак, за да се вижда ясно какви са. Правителството на страната е готово да подкрепи законодателната инициатива.

Западноевропейските производители пък вече отговориха на претенциите от страните от Източна Европа, членуващи в ЕС, при това достатъчно цинично – с различното съдържание на продуктите ние просто „удовлетворяваме местните вкусове”.

Едва ли за литовския купувач може да има по-силна обида. Та нима „местният вкус” е предпочитанието към вредните и недотам естествени храни? Нали в същото германско кафе Nestle Nescafe Gold кофеинът е много повече в сравнение с литовския му аналог? В литовското мляко Activia икономисването на ягодите в сравнение със същия продукт, продаван в Германия, е компенсирано с повишен процент на сгъстителите и оцветителите. Студеният чай от праскова на Nestea в Литва се продава с фруктоза и гликозид, а в Германия – със захар. И, разбира се, в чипсовете Lay's Salted, продавани в германските магазини, липсва палмово масло, докато в литовския му вариант пращи от него.

Разликата в състава се отразява и върху вкусовите качества на продуктите, при това не в полза на продаваните в Литва варианти.

Едрият бизнес, който се обявява за разширяването на ЕС, винаги се е ръководил от агресивните си икономически интереси – евтина работна ръка, нови пазари за пласмент на продукцията. И от нищо друго. А издържаните от същия този бизнес европейски функционери се специализираха в риториката, обяснявайки на новите държави-членки на ЕС за общото европейски семейство, където всички са равни (а на практика някои са „по-равни”).

„Старият свят” храни младите членове на европейското семейство с продукти „втора ръка”. Явно новите държави-членки на ЕС за същия бизнес са Европа „второ качество”, периферия, заден двор и в отношенията си с тях могат да си затворят очите за моралните норми и за принципа за гаранция на качеството на продукцията. На тях могат да им бъдат предлагани по-лоши стоки за повече пари, както някога на аборигените в европейските колонии. Те ще си платят, ще ги изядат. И няма къде да мърдат! А докато западноевропейците получават висококачествените храни, за покрайнините ще стигнат и остатъците от трапезата – с изтекъл срок на годност, замаскирани с консерванти за запазване на търговския вид и тройно по-скъпи.

Колониалната същност на ЕС бе заложена в самата основа на проекта: производствени квоти, ограничителни закони, издавани от Брюксел, отказ от националните валути и по този начин – от самостоятелна монетарна политика. При това евросубсидиите създаваха и създавату държавите от периферията на ЕС илюзията за печалба от присъединяването. Реално целият каймак от обединението на Европа и разширяването на ЕС е обиран от старите държави-членки. Общността въплъщава класическия модел на американския социолог Имануил Валерщайн за отношенията между периферията и центъра, в който центърът изсмуква ресурсите от периферията, докато последователно я опосква и опустошава. ЕС все по-отчетливо се дели на първо и второ качество, маскирано не особено умело от израза „движение на 2 скорости”. Отношението на центъра към „изоставащите” държави-членки е точно по модела, а скандалът с храните второ качество е само една от проявите му. Инициативата на литовските депутати да бъдат маркирани продуктите с ниско качество, предназначена за периферията на ЕС, пък на практика означава признаването и приемането на тази даденост.

Западът храни литовците с остатъците от трапезата
10378
 

Последни материали
Виж
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Свързани материали
Виж
Осъдиха директора на Центъра за оценка на риска по храните на Литва за подкупи
Обвиниха в подкуп и пране на пари директор на Националния инстут за оценка на риска при храните на Литва
Запорирано е имущество на стойност над 650 000 евро
В Литва арестуваха 27 човека за измами с проекти за млади фермери
Само за покриване на загубите от спада в изкупните цени
Млекопроизводителите в Литва се нуждаят от 40 милиона евро за 6 месеца
Aрестувани са 15 човека в Литва за нагласени поръчки от Националния институт за оценка на риска в областта на храните и ветеринарните продукти
Богатата миналогодишна реколта е продадена и на високи цени
Износът на пшеница от Литва нарасна рязко с пробив на пазарите в Африка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини