Общата методология за тестване на хранителните продукти и напитките в държавите-членки на Европейския съюз с цел установяване на разлики в съдържанието, която се разработва в Съвместния изследователски център към Европейската комисия с подкрепата на най-малко 16 страни, ще бъде готова през април, обяви наскоро европейският комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равенството между половете Вера Йоурова, се посочва в съобщение на пресцентъра на ЕК. Това ще даде възможност на властите в отделните държави да предприемат съгласувана акция за проверки през май. Ще бъдат проучвани ограничен брой продукти, които се предлагат на пазара на повечето държави-членки, включително за химическо съдържание и вкусови качества. Целта засега е първите резултати да бъдат получени до края на 2018 г.
„Продължаваме да разгръщаме нашия план за действие, който трябва да сложи край на проблема с различното качество на храните. Фактът, че в него участват 16 държави-членки, е ясен знак, че това не е проблем на разделението Изток-Запад и че всички заедно ще се борим с него. Нещо повече, реформата на законодателството за потребителите в ЕС, т. нар. „Ново отношение към потребителите”, което ще представим през април, ще увеличи пречките и разходите за компаниите, които се опитват да заблуждават потребителите. Именно потребителите ще определят условията. Те трябва да могат да откажат да закупят продукти, за които сметнат, че са с по-ниско качество. Очаквам също производителите да се окажат на нивото на желанията на своите клиенти и да предлагат продукти с еднакво качество в целия ЕС”, заяви Йоурова.
Проблемът с различното качество на храните и напитките в отделните държави-членки на ЕС бе повдигнат през март 2017 г. от премиерите на Вишеградската група, след като тестове на храни и напитки от едни и същи марки доказаха различно съдържание и качества в 4-те страни в сравнение с продаваните в граничещите с тях Австрия и Германия.
За да се справи с проблема с двойния стандарт, през септември 2017 г. ЕК прие насоки за начина на прилагане на законодателството за храните и защита на потребителите в ЕС и предложи финансиране за принудителните действия в тази насока, предприемани в държавите-членки. От изпълнителния орган на ЕС подчертават в съобщението, че приемат много сериозно проблема с различното качество на храните, а като доказателство се цитира изказването по въпроса на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в речта му „За състоянието на съюза”, където той категорично заявява, че няма да приеме в някои части на общността да бъдат продавани храни с по-ниско качество в сравнение с други, ако се предлагат под една и съща марка и в еднакви опаковки.