Начало » Новини » Страната

Втората проверка за двойния стандарт при храните сочи, че макароните и доматеното пюре в България са по-скъпи от тези в Италия

Синор.БГ / 07.08.2017 г.

sinor

Във връзка с инициативата за проверка на качеството на храните, произвеждани и продавани в Западна и Източна Европа и сравнени със същите в България, родните инспектори не са открили разминавания в стандартите, установени преди месец, съобщиха от министерството на земеделието. Експерти от Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите отново са купили и проверили 31 продукти, взети на произволен принцип от търговски вериги в Италия, Франция и Швейцария, сравнявайки ги с аналозите им в България.

Този път не е разкрит двойнствен стандарт. Уточнението е, че проверката е включвала подробен сравнителен анализ на етикетите и финансов за евентуално различие в цените на храните, но без лабораторно изследване.

При сравнителния анализ на етикетите не бяха установени разлики, съставките са идентични. Само при един продукт на българския пазар не е отбелязан процентът какао за разлика от аналога му на западноевропейските пазари. При първото изследване през юни разлики в етикетите бяха открити при 8 от 31 храни.

Сравнението на цените след елиминиране на разликите от ДДС показва, че нетната стойност на 9 продукта е по-висока у нас, в сравнение с Италия, Франция и Швейцария. Най-голяма е разликата при макаронени изделия от твърда пшеница – 50%.

Между 32 и 36 на сто по-скъпи са концентрирано доматено пюре и кетчуп. С по-високи цени у нас са още конфитюр от боровинки, печено мляно кафе за еспресо машина, какаова напитка на прах, руло с пълнеж от крем и ягоди, светла бира, както и зехтин „Екстра върджин“.

При 5 от продуктите нетната цена е една и съща, или с минимално отклонение спрямо западноевропейския пазар. Останалите 17 храни са по-евтини в България като разликите варират от 9 до 74%.

Втората проверка за двойния стандарт при храните сочи, че макароните и доматеното пюре в България са по-скъпи от тези в Италия
8615
 

Последни материали
Виж
Закупени са поне 250 000 тона с договорена доставка през август
Фуражната царевица за внос в Южна Корея поскъпна в частни сделки
Зърното с поне 12,5 на сто протеин поскъпна спрямо предишната процедура
Саудитска Арабия закупи на търг близо 1 милион тона хлебна пшеница
БАБХ
Олиото от аржентинския слънголед вече се изнася за Египет и Индия
Преведено е обвързаното подпомагане
Над 32 млн. евро стигнаха до производителите на плодове и зеленчуци
МОСВ - актуална справка
Язовирите са със 17 на сто по-голям воден обем от април 2025 г.
Съвети към градинарите
Златно правило за плодородие на доматите
Свързани материали
Виж
Председателят на Комисията за защита на потребителите предлага
Данните от проучването за двоен стандарт при храни да доказват нелоялна търговска практика
България приветства обща регулация в общността по проблема
При двоен стандарт в качеството на храните потребителите в ЕС не са равнопоставени
Какво предвижда еврозаконодателството
При двоен стандарт санкциите ще бъдат до 4 процента от оборота на нарушителите
Съгласувана акция за проверки в държавите-членки тръгва през май
Общата методология на ЕС за изследване на храните за двоен стандарт ще е готова през април
Позиция
Евродепутат внася становище за двойния стандарт при храните
Конференция по темата през февруари
И двойният стандарт при храните е сред приоритетите на Българското председателство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини