Градинарите могат да използват затоплянията през зимата за резитба на овошките, като понякога това дори е задължително да се направи, а друг път е въпрос на желание и благоприятни условия. Ето някои характерни ситуации при зимните резитби.
При обилни снеговалежи се случва част от основните клони на овошките, излизащи от централното стъбло, да натежат и да се отцепят от горната страна. В този случай независимо от времето, добро или лошо, се налага спешна резитба, за да предотвратим по-нататъшното разцепване, което може да увреди ствола. От клона се оставят около 20 сантиметра, за да защитят ствола от студовете, а през пролетта вече се отрязва по всички правила на пръстен до ствола.
За останалите резитби на овошките през зимата е добре да се изчакат подходящи условия, най-важното от които е липсата на резки разлики в температурите през деня и нощта – ако достигат 20 градуса, това е опасно за овошките дори без резитба. При резки температурни колебания може да измръзне дървесината точно до мястото на скорошната резитба. От мястото на отрязване се изпарява активно влагата и тъканите изсъхват. Именно затова в местата с високи температурни разлики (най-вече в планинските райони) се препоръчва резитбата на овошките да се извърши рано напролет, когато студовете вече не са толкова страшни, но преди отварянето на пъпките.