Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.11.2017 г.

Как да спасяваме овошките от снега и леда

Полезни съвети

Тежкият лепкав сняг и ледът могат да станат причина за появата на сериозни наранявания по овошките. Голяма част от неблагоприятните последици от силните снеговалежи и образуването на лед по дърветата обаче могат да бъдат избегнати, ако се предприемат навременни действия.

Първият сняг може дори да счупи клоните, но най-често само ги огъва силно. Най-важна в случай е незабавната реакция – веднага след спирането на снега трябва да отидем в градината, за да изтръскаме снега от клоните с метла.

Особено уязвими са дебелите клони, разпрострели се надалеч от централното стъбло, тъй като поемат цялата тежест на лепкавия сняг. Проблемът е още по-сериозен, ако преди снега е валял дъжд и ги е намокрил хубаво. Често крайният резултат е пукване или дори откършване на клони от централното стъбло, а всеки опитен градинар е наясно, че и най-дребните рани са като отворена врата за инфекциите и през нея в овошките попада предизвикващата гниене микрофлора и вирусите. В крайна сметка това може да погуби цялото дърво. Затова е добре още от есента под дебелите клони да се подложат подпори, като в чатала се поставя дунапрен или далеч по-трайната гума, за да не пострадат от триенето и раните да се появят почно там.

Ако не изтръскаме снега от клоните с метлата, той ще замръзне и под тежестта му те се изкривяват, разрушавайки структурата на короната, а някои ще бъдат натиснати чак до земята. Тогава вече метлите няма да свършат работа и в действие ще трябва да влезе здравата тояга. Разбира се, няма да трошим клоните с нея, но ще ги поочукаме с надеждата да успеем да ги освободим от ледената ризница.

Не трябва обаче да се опитваме да отървем овошките от леда, като запалим огън под дърветата – този „топлинен удар” може да бъде възприет от дървото като завръщане на хубавото време, при което част от плодните пъпки ще се събудят и след това ще загинат. Можем обаче да използваме опушването, като напалим огньове по периметъра на градината – топлият дим ще разтопи леда, водата ще се стече от клоните, без да им нанесе вреда, а дърветата няма да почувстват драстично повишаване на температурата и няма да се излъжат да се събудят.

Ако пък току що сме засадили нови фиданки и мокрият сняг е стегнал в лед, можем да се опитаме да ги спасим, разтопявайки леда с ръце. Методът е многократно проверен и се е доказал в практиката. Най-важното е да се запасим с търпение и да започнем да обхождаме последователно фиданките, като обхващаме младите клонки с шепи без да жалим усилия, за да успеем да ги изправим, освобождавайки ги от ледения плен.

А пък ако заради снега и леда или поради каквато и да било друга причина някой клон все пак се счупи, трябва да го прережем и да го обработим с блажна боя. Използването на овощарска замазка не е особено удобно, тъй като ще трябва добре да я загреем, за да можем изобщо да я употребим. Под последващото въздействие на ниските температури обаче тя може да се отлепи и да падне.

Как да спасяваме овошките от снега и леда
8565
 

Последни материали
Виж
Полиция и агенции проверяват животновъдни обекти в Кюстендилско
Подобряване на достъпа до земеделска земя и животновъдни стопанства
Гърция инвестира 65 милиона евро за пътища за фермерите
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
До 22 април
МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на занаяти в селските райони
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Свързани материали
Виж
Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Подрязване и оформяне на овощните култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини