Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.11.2017 г.

Как да спасяваме овошките от снега и леда

Полезни съвети

Тежкият лепкав сняг и ледът могат да станат причина за появата на сериозни наранявания по овошките. Голяма част от неблагоприятните последици от силните снеговалежи и образуването на лед по дърветата обаче могат да бъдат избегнати, ако се предприемат навременни действия.

Първият сняг може дори да счупи клоните, но най-често само ги огъва силно. Най-важна в случай е незабавната реакция – веднага след спирането на снега трябва да отидем в градината, за да изтръскаме снега от клоните с метла.

Особено уязвими са дебелите клони, разпрострели се надалеч от централното стъбло, тъй като поемат цялата тежест на лепкавия сняг. Проблемът е още по-сериозен, ако преди снега е валял дъжд и ги е намокрил хубаво. Често крайният резултат е пукване или дори откършване на клони от централното стъбло, а всеки опитен градинар е наясно, че и най-дребните рани са като отворена врата за инфекциите и през нея в овошките попада предизвикващата гниене микрофлора и вирусите. В крайна сметка това може да погуби цялото дърво. Затова е добре още от есента под дебелите клони да се подложат подпори, като в чатала се поставя дунапрен или далеч по-трайната гума, за да не пострадат от триенето и раните да се появят почно там.

Ако не изтръскаме снега от клоните с метлата, той ще замръзне и под тежестта му те се изкривяват, разрушавайки структурата на короната, а някои ще бъдат натиснати чак до земята. Тогава вече метлите няма да свършат работа и в действие ще трябва да влезе здравата тояга. Разбира се, няма да трошим клоните с нея, но ще ги поочукаме с надеждата да успеем да ги освободим от ледената ризница.

Не трябва обаче да се опитваме да отървем овошките от леда, като запалим огън под дърветата – този „топлинен удар” може да бъде възприет от дървото като завръщане на хубавото време, при което част от плодните пъпки ще се събудят и след това ще загинат. Можем обаче да използваме опушването, като напалим огньове по периметъра на градината – топлият дим ще разтопи леда, водата ще се стече от клоните, без да им нанесе вреда, а дърветата няма да почувстват драстично повишаване на температурата и няма да се излъжат да се събудят.

Ако пък току що сме засадили нови фиданки и мокрият сняг е стегнал в лед, можем да се опитаме да ги спасим, разтопявайки леда с ръце. Методът е многократно проверен и се е доказал в практиката. Най-важното е да се запасим с търпение и да започнем да обхождаме последователно фиданките, като обхващаме младите клонки с шепи без да жалим усилия, за да успеем да ги изправим, освобождавайки ги от ледения плен.

А пък ако заради снега и леда или поради каквато и да било друга причина някой клон все пак се счупи, трябва да го прережем и да го обработим с блажна боя. Използването на овощарска замазка не е особено удобно, тъй като ще трябва добре да я загреем, за да можем изобщо да я употребим. Под последващото въздействие на ниските температури обаче тя може да се отлепи и да падне.

Как да спасяваме овошките от снега и леда
9325
 

Последни материали
Виж
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
14 019 производители на протеинови култури получиха 31,7 млн. лева за Кампания 2024
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Двойна – 2500 евро, ще бъде помощта за малките стопани
Брюксел реши: Бюрократичният товар на фермерите ще олекне, проверките ще се заменят от сателити
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Свързани материали
Виж
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини