Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.11.2017 г.

Как да се погрижим за сливите през есента за богата реколта догодина

Полезни съвети

Здравата слива може да даде над 40 килограма плод, но за съжаление не всички градинари получават такива реколти. Ако това, което сме събрали тази година, ни се е сторило малко, трябва да предприемем още отсега спешни мерки, за да не останем разочаровани и догодина. Ето какво е нужно да направим за отстраняване на конкретните проблеми.

Ако сливата е цъфтяла обилно, но въпреки това няма плодове, явно проблемът е в опрашването. Въпросът е в това, че повечето сортове сливи не се самоопрашват. Тази ситуация е трудно да коригираме на момента. Най-бързото решение е да присадим на част от клоните други сортове сливи, а в дългосрочна перспектива е най-добре да засадим в радиус от 30-40 метра сорт, който ще опрашва дървото. Ако съседите имат слива в градината си, посадете и вашата близо до нея. Въобще разбирателството с комшиите е само от полза за овошките.

Ако въпреки обилния цъфтеж завръзите са опадали, вероятно нещо с дървото като цяло не е било наред. Най-често това се случва при силна суша и нередовно поливане по време на връзването на плодовете или пък точно обратното, излели са се проливни дъждове.

Често този проблем възниква на изтощени почви или такива с висока киселинност, затова при прекопаване се влага доломитово брашно. Когато забележим, че завръзите започват да опадат, сливите се подхранват с комплексни (комбинирани) минерални торове. През есента пък се влага вар преди прекопаването, но не повече от веднъж на 5-7 години. Внасянето на оборски тор е напълно достатъчно веднъж на 2-3 години.

Реколтата може да пострада и от гъбични болести. Тук само с добро обгрижване и избор на устойчиви сортове няма да се разминем и дърветата ще трябва да се пръскат. След опадането на листата овошките и почвата под тях се пръскат с 3-процентов бордолезов разтвор. Понеже синият камък не се разтваря добре, това трябва да стане в топла вода.

През есента също се събират опадалите листа и се изгарят. Трябва да откъснем и всички изсъхнали сливи от дървото и да отрежем болните клони.

Напролет се пръска със Сигнум (60 грама на декар с работен разтвор 100 литра на декар) и Систан Екозом ЕВ (65-200 милилитра на декар).

Борбата с вредителите също трябва да е на висота, особено срещу сливовия плодов червей, обикновената сливова щитоносна въшка и сливовата плодова оса. Есенната профилактика включва отново събирането на опадалите листа и плодове, както и всички растителни отпадъци, и изгарянето им. Стволът на дървото пък се обвива с бинт и се намазва с лепило срещу гризачи.

През пролетта едновременно с пръскането срещу гъбични болести се пръска и срещу вредители с БИ-58 (0,1%), Вазтак нов 100 ЕК (0,0125%) и Децис 2,5 ЕК (0,05%).

Как да се погрижим за сливите през есента за богата реколта догодина
30094
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Сливите и крушите ги следват с едноцифрен процентен дял
Ябълките остават основен плод в Германия въпреки слабата реколта
Производство на сливи във Франция, сортове, райони
Основните количества вече заминават за ЕС
Износът на сливи от Молдова скочи двойно
Есенното варосване на плодните дървета е много важно мероприятие
Становище на земеделския министър след срещата с бранша
Вътев: Помощта по „де минимис” ще отиде при най-малките фермери
Близо 80 на сто от доставките са за ЕС
Износът на сливи от Молдова през септември е колкото за целия минал сезон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини