Всяка година градинарите се изправят пред един и същи проблем – как да бъдат запазени за продължителен период картофите, които обикновено са в много по-голямо количество от останалите прибрани зеленчуци. И всичко това при положение, че именно картофите са сред най-благодатните култури за съхранение благодарение на редица свои особености.
1. Грудките се запазват по-дълго, защото след изкопаването навлизат в състояние на покой.
2. Картофите са в състояние да възстановят кората си там, където тя е била леко увредена.
3. Отделят малки количества топлина при съхранение.
4. Достатъчно твърди са, за да могат да бъдат смело трупани на куп
Именно тези особености трябва да бъдат отчитани при подготовката за съхранение, като за целта използваме картофите, извадени до първите слани.
Целият процес обаче обаче започва не със затварянето на вратата на мазето, а с момента на прибиране на реколтата, което трябва да стане в сух и слънчев ден, след което картофите се оставят за 10-12 дни да изсъхнат в тъмно и проветриво помещение. После се сортират – големи, малки, за семе и наранени, като безжалостно се разделяме с грудките, които са силно увредени или показват признаци на поражения от болести. Чак тогава картофите са готови за сваляне в предварително подготвеното мазе или изба. Помещенията трябва да са добре подсушени и подравнени, а стените – изолирани най-малкото с дъски. Дезинфекцията е необходима, като за целта може да се използва разтвор на калиев перманганат.
На всички етапи на подготовката е важно да не нараняваме грудките с излишно местене и да не ги изсипваме от повече от 30 сантиметра височина – колкото и да са твърди, по този начин се стига до външно невидими натъртвания, които водят до загниване на картофите. Не бива и да се ходи върху тях, затова организацията на помещението трябва да е такава, че да осигурява достъп до всяка купчина. Картофите, оставени за семе, не трябва да се натрупват над 1,60 метра, на тези за храна – над 2,20 метра.
А ето и някои народни хитрости при съхранение на картофите.
1. Картофите се съхраняват зле, ако край тях сме разположили ябълките или зелето. Най-добре се чувстват в съседство с други кореноплоди, а тънък слой цвекло върху картофите помага още по-добре за запазването им.
2. При появата на конденз в мазето се поставят пакети с негасена вар, която ще обере излишната влага от въздуха. Друг вариант е върху картофите да бъдат поставени чували със сухи дървени стърготини.
3. За съхранението на картофите добре действат зелените листа на офиката и пелина.
4. Ако няма къде да оставим картофите освен в апартамента, в чувала се поставя пластмасова бутилка с много дупки и мокъ парцал, за да не съхнат.
5. Най-добре е да оставим сортираните за семе картофи да позеленеят, преди да ги приберем за съхранение.