Начало » Хоби земеделие » Цветарство
17.10.2017 г.

Как правилно да мием стайните растения

Чистотата е много важна за стайните растения, преди всичко за тяхното здраве. Ако не пазите чистота, растенията ви могат да се разболеят. Мийте растенията внимателно в зависимост от тяхната природа: спомнете си как те се възстановяват в природата след дъжд, как вятъра не позволява праха да попада върху повърхността на листата им. В стайни условия, където също има прах, естественият процес на почистване на растенията с вода и вятър са изключени.
Прахът е много вреден за стайните растения, той запълва порите, затруднявайки изпарението на влага и газообмена. В резултат на това се нарушава усвояването на растенията на въглероден газ и обработката на органичните вещества. При някои видове с особено нежни листа последствията от запрашаването могат да бъдат печални. Осовено в кухнята, където освен праха във въздуха присъстват и различни продукти от горенето. Затова за растенията трябва редовно да се устойват „водни” процедури.

Изтриването
Изтриването на растенията трябва да се прави с влажна мека кърпа или с дунапренова гъба. Сега в специализираните магазини се продава широк асортимент от средства за изтриване на растенията. трябва да изтривате листата много внимателно. За тази цел листата и стеблата трябва да се поставят в дланта, внимателно да се отгледат за поява на паразити и заболявания, след това внимателно се изтриват от всички страни. По повод на полезността и използването на сапун или други миещи средства няма единно мнение. Ако обаче погледнем природните условия, то тогава ще забележите, че там не се използва сапун, освен това това е химия, която и така е предостатъчно в живота на стайните растения.

Сухо измиване
Сухото измиване се използва преди влажното, особено за растения с мъхести, кожести и набраздени листа, а също така и за кактуси. Прахът възпрепятства добрата попивна способност на листата или обратното, и се образуват лепкави влажни топчета от мръсотия, които много трудно се измиват след това. Сухото измиване на растенията е най-добре да се прави с помощта на четка (като за нанясяне на руж). Внимателно почистете с четчица растенията от праха и дребните топчета прах. След почистването на растенията веднага трябва да им осигурите душ.

Душът
Най-добре се почистват растенията от мръсотията и праха под душа. При това следва да покривате с нещо почвата в саксиите, за да не я размиете. За тази цел използвайте полиетиленово фолио. Саксията се омотава с полиетилен по възможност така, че водата безпрепятствено да изтича в банята. Ако ви е удобно, то саксията с една ръка се наклонява на 45 градуса, а с другата дръжте душа. За предпочитане е саксията просто да бъде поставена на дъното на ваната, а с втората ръка да изтривате растението с гъба, като поставяте листата под струята. Можете да съвместите душа с поливането. Растенията при такава пълна програма ще се почувстват още по-добре. След това трябва да ги оставите в банята, като изчакате излишната вода да изтече от съда. След това можете обратно да върнете цветята на постоянното им място.

Колко често да миете растенията
През лятото трябва по-често да миете растенията, около веднъж в седмицата. През зимата тази операция трябва да се прави само при много голямо замърсяване, тъй като през студените месеци растенията се намират в стадий на покой и няма нужда да се активизира растежа им.

Как правилно да мием стайните растения
3812
 

Последни материали
Виж
От Трудовец стартира фестивала „На кино, на село”
Над 400 са заявените
Община Белослав започва раздаването на компостиращи съдове на домакинствата
Община Ловеч организира регулярен пазар за фермери и занаятчии
Влияние на светлината върху покълването на семената
Скандалът във Велинград
Поредно изслушване в парламента по случаите с чумата по овцете
Допументите се подават в рамките на 1 месец
ЕК даде начало за конкурса „Нов европейски Баухаус“ в селските райони
Свързани материали
Виж
Готвим стайните растения за лятото
Стайните палми са капризни
Да изберем стайните цветя
Много горещият душ се явява стрес за растенията и помага да се пробудят скрити жизнени сили
Полезната баня за всички стайни растения
Практика
Садим стайни домати
Тропическите аристократи в интериора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини