Сред стайните култури изящните и величествени палми са вън от конкуренцията вече много десетилетия. И тази мода изобщо не излиза от времето. Напротив, благодарение на своята устойчивост и неповторимост, палмите твърдо са завоювали своето място в жилищата ни.
Съществуват много видове палми. Някои от тях дори цъфтят. Но ще се съгласите, че главното при тях това не са цветовете, а са декоративните им листа. Палмите със своите декоративни листа идеално подхождат за оглеждане в големи съдове и саксии. Най-добре е да разполагате тези величествени растения на пода или на ниска масичка. Палмите много обичат простора, затова идеалното за тях място са оранжериите и зимните градини. Можете да ги отглеждате и в жилището си, но при този случай трябва избирате само млади растения, като най-подходящи са тези, отгледани от семена.
Ако листата на палмата леко изсъхват, то вероятно е влажността на въздуха в помещението е ниска. Листата трябва да се измиват с вода или да се изтриват с влажна мека гъба, за да се предотврати нападението на вредители и изсъхването им. Също така е полезно и ежедневното опръскване. Изсъхналите листа на палмата трябва да се махат от растението, когато изсъхне и дръжката им. Освен опръскването, за да осигурите влажност на растението, поставете съдът му в друг с застлани камъчета или керамзит, които са постоянно мокри.
Въпреки че много палми са родом от места със засушлив климат, всички те са много влаголюбиви, затова поливането през лятото трябва да бъде обилно, почти всеки ден, а през зимата – умерено. Във всеки случай почвата в саксията трябва да бъде през цялото време влажна, но не мокра. Поливането напълно зависи от температурата на въздуха в помещението. Ако държите палмата на студено през зимата, когато температурата е около 3-5 градуса, растението се полива по-рядко или изобщо не се полива, като водата се набавя чрез опръскване.
Що се отнася до осветеността на помещението, където се намира палмата, то трябва да е достатъчно, като при това трябва да има именно слънчева светлина, но не и преки лъчи. Най-подходяща е ярката разсеяна светлина, тъй като не всички палми понасят добре пряката слънчева светлина. Болшинството от тях се нуждаят по-скоро от засенчване, което можете да постигнете с тюлена завеска на прозореца. Не трябва да изпадате и в другата крайност – да поставяте растението в тъмен ъгъл, тъй като по природа това е светлолюбив вид.
Подхранвайте палмата в тези случаи, когато растението е здраво и се намира в период на растеж, но е по време на покоя. Ако палмата се намира от пролетта навън, то от май до август трябва да правите подхранващи поливки всяка седмица. А ако палмата е в помещение, то тореве през 2-3 седмици. Подхранването се прави след като почвата е полята и е попила добре водата.