Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.08.2017 г.

Синапът повишава най-успешно от всички сидерати плодородието на почвата в градината

Полезни съвети

Най-добрият вариант за повишаване на плодородието на почвата в градината с минимални разходи на средства и труд е чрез засяване на вече освободилите се в края на лятото лехи с бял или черен синап. Ползата от двата сидерата е огромна, разходите за семена са много по-ниски, отколкото тези за оборски тор или минерални торове, а освен това почвата се пречиства от болести и вредители, макар и не от всички. Любители на синапа са бълхите по кръстоцветните култури, към които се отнасят тези растения, градинските дървеници, гъсениците на нощните и зелевите пеперуди. Затова засетите сидерати трябва да бъдат пръскани с инсектициди, за да може отглеждането им да донесе само полза.

При растежа си синапът отделя специфични вещества, които потискат избуяването на плевелите, а силната му коренова система прониква в почвата от метър и половина до 3 метра, като по този начин изтегля от дълбочина хранителни вещества, които иначе биха останали недостъпни за растенията, и ги преобразува в биологично усвоима форма. Етеричните масла, отделяни от синапа, пък потискат развитието на крастата, кореновото гниене, брашнестата и обикновената мана. Със засяването му почвата се освобождава от причинителите на заболяванията. Особено полезно е да се засади синап на участък с телени и кръгли червеи или с мекотели.

За максимално подобряване на почвата синапът трябва да расте най-малко 3-4 седмици, така че може да се сади от края на август до октомври. Когато по растенията се появят първите цветове, зеленината се окосява и се вкопава в почвата, като по този начин тя се обогатява с биокомпоненти, с фосфор, калий, редки микроелементи и голям брой полезни микроби. По този начин синапът заменя влагането на оборски тор и минерални торове. Важно е обаче коситбата да се извърши преди началото на масовия цъфтеж, в противен случай част от растенията могат да успеят да образуват семена и синапът ще се самонасее, превръщайки се в плевел.

Поувехналата зеленина пък може да се използва за мулчирането на всички култури, макар че най-разумно е да бъде вкопана в почвата.

Тъй като двата вида синап са кръстоцветни култури, след тях не трябва да се садят зеленчуци от същото семейство като зеле, бяла и жълта ряпа, репички, хрян, алабаш, див кресон (мокреш). За сметка на това можем да ги засеем навсякъде, където догодина ще садим домати, чушки, краставици картофи, патладжани, кромид и чесън, тиквички и тикви, фъстъци, леща, боб, фасул, грах, босилек, копър, целина, магданоз, спанак и лапад.

Синапът повишава най-успешно от всички сидерати плодородието на почвата в градината
81270
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 21 юли в София ще сe проведе фермерски пазар с благотворителен концерт на Филип Синапов
След прибиране на реколтата
Пет от най-бързите сидерати за есенно зелено торене
Браншовете готвят протести
Животновъди дават най-много 18 месеца живот на родното млекопроизводство
На 21 юли браншовите организации ще представят предложенията си за бъдещите политики
Браншът е в потрес: Секторът ще фалира, ако Стратегическият план не бъде променен!
Полезни съвети
Синапът се използва не само като сидерат, но може да замести много инсектициди
Важно за фермера
Най-добрите есенни сидерати за картофите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини