Синапът може да почиства съдове, да премахва мазни петна и миризми, да лекува при настинки и болно гърло, а при правилна употреба да замести много лекарства от домашната аптека и не на последно място е използването му за приготвяне на пикантната подправка горчица, която е незаменима в кулинарията. В градината е на почит като един от най-често използваните сидерати за обогатяване и аериране на почвата. Ценен е и с това, че се справя успешно с много вредители, а за разлика от индустриалните инсектициди не се натрупва в почвата и растенията, безопасен е за животни, птици и полезни насекоми.
Бял синап като сидерат
Белият синап е прекрасен органичен тор – наситнена и внесена, зелената маса в почвата в процеса на гниене я насища с важни микроелементи като сяра, фосфор и азот.
При развитието си синапът отделя специфични вещества, които потискат израстването на плевели. Силната му коренова система прониква дълбоко в почвата и извлича хранителни вещества, превръща ги в биологично усвоима форма, които иначе са недостъпни за растенията. Важно е да се коси преди масов цъфтеж и образуване на семена. С миризмата си синапът прогонва много вредители.
Синапът като инсектицид
Белият синап, растящ заедно с домати, картофи и бобови култури, препятства разпространението на струпясване, брашнеста и обикновена мана, кореново гниене, фитофтора.
Корените на синапа не само разрохкват почвата, но прогонват от участъка телените червеи.
Синапената настойка се използва преди всичко срещу колорадския бръмбар. Приготвянето е много просто и може да се пръска всяка седмица, а също след дъжд и обилна роса. В съд се поставят 0,200 кг. смлян синап и се залива с 10 л. гореща вода – престоява 2-3 часа, прецежда се през няколко слоя марля. Към настойката се добавят 8 супени лъжици 6% оцет и 50 мл течен сапун. След всяко пръскане колонията от вредителите рязко намалява.
В дъждовно време охлювите – голи и черупчести – нападат реколтата, като имат предпочитания към някои култури – ягоди, зелени зеленчуци, подправки и много видове цветя. За предпазване от нападение е нужно да се напудрят междуредията със смлян синап. На влажна земя синапът губи бързо ефективността си и е необходимо да се обработва по-често.
Зелевата белянка и зелевият молец нападат зелето практически още с изнасянето му на открито. Седмица след това може да се пристъпи към отбрана. В 10 л. вода се поставят по 1 чаена чаша смлян синап и нарязан тютюн – престояват 3 денонощия и се поливат насажденията и междуредията. За успешен резултат е нужно обработката да се повтаря през две седмици.
За борба с луковата муха е нужно да се подготви почвата, като се поръсва в редовете смес от дървесна пепел и смлян синап в съотношение 3:1. След израстване на лука до височина 5-6 см обработването в междуредията се повтаря и се разрохква почвата. Прави се още веднъж след 10-15 дни.
По аналогичен начин се води борба и с морковената муха, но поради факта, че летежът е по-продължителен, 3 обработки не са достатъчни. От този вредител страдат и други култури – пащърнак, магданоз, целина, които също трябва да се обработват.
Овощните дървета се пръскат с извлек от смлян синап при наличие на умерени количества листни въшки, молци, акари, растителноядни оси. Настойката се приготвя за две денонощия – 100 гр. смлян синап се поставя в 10 л. вода и престоява на топло. Дърветата се пръскат обилно преди цъфтеж, след него и след това през 2-3 седмици при наличие на вредители.
Срещу цвекловата и кръстоцветна бълхи, които нападат цвекло, репи, репички, зеле, дайкон и други кръстоцветни култури, с помощта на синапа колониите могат да се намалят значително. Цвеклото се полива с настойка, като половин чаена чаша смлян синап престоява в 10 л. вода 2 часа. Обработва се от появата на младите кълнове до образуване на 3-4 истински листа.
За борба с кръстоцветните бълхи към тази настойка се добавя 1 супена лъжица оцетна киселина 70% и се пръскат растенията при появата на вредители.