Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.05.2020 г.

Синапът се използва не само като сидерат, но може да замести много инсектициди

Полезни съвети
Синапът се използва не само като сидерат, но може да замести много инсектициди

Синапът може да почиства съдове, да премахва мазни петна и миризми, да лекува при настинки и болно гърло, а при правилна употреба да замести много лекарства от домашната аптека и не на последно място е използването му за приготвяне на пикантната подправка горчица, която е незаменима в кулинарията. В градината е на почит като един от най-често използваните сидерати за обогатяване и аериране на почвата. Ценен е и с това, че се справя успешно с много вредители, а за разлика от индустриалните инсектициди не се натрупва в почвата и растенията, безопасен е за животни, птици и полезни насекоми.

Бял синап като сидерат

Белият синап е прекрасен органичен тор – наситнена и внесена, зелената маса в почвата в процеса на гниене я насища с важни микроелементи като сяра, фосфор и азот.

При развитието си синапът отделя специфични вещества, които потискат израстването на плевели. Силната му коренова система прониква дълбоко в почвата и извлича хранителни вещества, превръща ги в биологично усвоима форма, които иначе са недостъпни за растенията. Важно е да се коси преди масов цъфтеж и образуване на семена. С миризмата си синапът прогонва много вредители.

Синапът като инсектицид

Белият синап, растящ заедно с домати, картофи и бобови култури,  препятства разпространението на струпясване, брашнеста и обикновена мана, кореново гниене, фитофтора.

Корените на синапа не само разрохкват почвата, но прогонват от участъка телените червеи.

Синапената настойка се използва преди всичко срещу колорадския бръмбар. Приготвянето е много просто и може да се пръска всяка седмица, а също след дъжд и обилна роса. В съд се поставят 0,200 кг. смлян синап и се залива с 10 л. гореща вода – престоява 2-3 часа, прецежда се през няколко слоя марля. Към настойката се добавят 8 супени лъжици 6% оцет и 50 мл течен сапун. След всяко пръскане колонията от вредителите рязко намалява.

В дъждовно време охлювите – голи и черупчести – нападат реколтата, като имат предпочитания към някои култури – ягоди, зелени зеленчуци, подправки и много видове цветя. За предпазване от нападение е нужно да се напудрят междуредията със смлян синап. На влажна земя синапът губи бързо ефективността си и е необходимо да се обработва по-често.

Зелевата белянка и зелевият молец нападат зелето практически още с изнасянето му на открито. Седмица след това може да се пристъпи към отбрана. В 10 л. вода се поставят по 1 чаена чаша смлян синап и нарязан тютюн – престояват 3 денонощия и се поливат насажденията и междуредията. За успешен резултат е нужно обработката да се повтаря през две седмици.

За борба с луковата муха е нужно да се подготви почвата, като се поръсва в редовете смес от дървесна пепел и смлян синап в съотношение 3:1. След израстване на лука до височина 5-6 см обработването в междуредията се повтаря и се разрохква почвата. Прави се още веднъж след 10-15 дни.

По аналогичен начин се води борба и с морковената муха, но поради факта, че летежът е по-продължителен, 3 обработки не са достатъчни. От този вредител страдат и други култури – пащърнак, магданоз, целина, които също трябва да се обработват.

Овощните дървета се пръскат с извлек от смлян синап при наличие на умерени количества листни въшки, молци, акари, растителноядни оси. Настойката се приготвя за две денонощия – 100 гр. смлян синап се поставя в 10 л. вода и престоява на топло. Дърветата се пръскат обилно преди цъфтеж, след него и след това през 2-3 седмици при наличие на вредители.

Срещу цвекловата и кръстоцветна бълхи, които нападат цвекло, репи, репички, зеле, дайкон и други кръстоцветни култури, с помощта на синапа колониите могат да се намалят значително. Цвеклото се полива с настойка, като половин чаена чаша смлян синап престоява в 10 л. вода 2 часа. Обработва се от появата на младите кълнове до образуване на 3-4 истински листа.

За борба с кръстоцветните бълхи към тази настойка се добавя 1 супена лъжица оцетна киселина 70% и се пръскат растенията при появата на вредители.

Синапът се използва не само като сидерат, но може да замести много инсектициди
25154
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 21 юли в София ще сe проведе фермерски пазар с благотворителен концерт на Филип Синапов
След прибиране на реколтата
Пет от най-бързите сидерати за есенно зелено торене
Браншовете готвят протести
Животновъди дават най-много 18 месеца живот на родното млекопроизводство
На 21 юли браншовите организации ще представят предложенията си за бъдещите политики
Браншът е в потрес: Секторът ще фалира, ако Стратегическият план не бъде променен!
Важно за фермера
Най-добрите есенни сидерати за картофите
Здравословни практики
Лечебните предимства на синапеното масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини