Начало » Важно за фермера » Животновъдство
10.03.2023 г.

Животновъди дават най-много 18 месеца живот на родното млекопроизводство

Браншовете готвят протести
Животновъди дават най-много 18 месеца живот на родното млекопроизводство

sinor.bg

Българското животновъдство е в пълна безизходица след срива в изкупните цени на млякото и последвалите фалити, но контролните органи продължават да бездействат, а пазарът е пълен с бракувани вносни храни, които заради ниските цени подриват напълно продукцията на родните животновъди. И ако държавата не предприеме спешни защитни действия срещу изкривяванията на пазара, най-късно до година и половина страната ни няма да има българско млекопроизводство. Това обявиха в извънредна пресконференция днес представители на основните животновъдни организации в страната – Бойко Синапов и Пенка Христова от „Обединени животновъди”, Михаил Михайлов и Димитър Зоров – от Съюза на говедовъдите в България, Цветозар Христов, представител на една от софийските развъдни организации и др.  

Пазарната истерия с поскъпването на храните допълнително притиска фермерите, които нямат и грам вина за високите цени в магазините. Затова и на последния Консултативен съвет по животновъдството към агроминистерството браншовиците са поискали съдействие за среща с президента и министър председателя на страната. Защото очевидно агроведомството не успява да защити родния бизнес, обясниха браншовиците. „И в Гърция, и във Франция отговорните хора в държавата се срещнаха по няколко пъти с фермерите, които заради инфлацията са пред фалит. У нас безмълвието е пълно”, мрачно отбелязват животновъдите.

„Докато останалите държави в ЕС отдавна получиха обезщетенията си за кризата след войната в Украйна, ние ще сме последните в ЕС, които още очакваме помощта и то в размер на 50% от очакваното”, посочи Синапов. Докато миналата година обезщетенията бяха 426 млн. за всички сектори, тази година са едва 206 млн. лв., защото България няма актуализиран бюджет и не може да осигури по-голям ресурс.

Към проблемите се добавя и нескопосано направеният Стратегически план за развитие на земеделието, по който животновъдните организации са имали цели 30 предложения, от които чиновниците не са приели нито едно. „Унизителен за всички земеделци е Стратегическият план -  от ноември досега топката само се тупа. И нито технологичните карти отразяват нашите разходи, нито пък хората могат да изберат интервенция, по която да кандидатстват през тази година”, допълни и Зоров. Михаил Михайлов беше още по-категоричен по отношение на липсата на адекватност при определянето на аграрните политики в страната, припомняйки, че от две години единствената дума, която чува от колегите си, е "оцеляване". Освен това в сектора на говедовъдството те очакват огромни предизникателства като например намаляването на вредните емисии, но кой ще им помага в тази нова проблематика, за фермерите остава неясно. Михайлов припомни, че говедовъдните ферми се нуждаят от огромни количества вода за осигуряване на 1 килограм месо. Но на фона на климатичните промени стопаните ще бъдат силно затруднени, защото стресът за животните през лятото е огормен - при температури над 22 градуса по Целзий. И това не се отчита от чиновниниците. В наредбите на агроминистерството фермерите не виждат отговори на всички тези проблеми. И това до голяма степен показва липсата на връзка между държавна администрация и земеделски производители.

Като капак на всичко, пазарът отново е затрупан преди Великден с вносно месо, вместо да се осигурят канали за реализация на българските агнета, припомни Синапов.

Изреждайки пробремите си, животновъдите предупреждават, че ако служебният кабинет не промени политиките си и отношението към бизнеса точно в този момент, то със сигурност браншовите организации ще започнат подготовка на протести, обясни още Бойко Синапов.

Животновъди дават най-много 18 месеца живот на родното млекопроизводство
10115
 

Последни материали
Виж
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
НСИ
Само в 5 области от страната ражданията са повече от смъртността
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
Свързани материали
Виж
Декларация, изпратена днес до парламента и МС
Готвят протести в земеделските служби с искане за 30-процентно увеличение на заплатите
Ще се прилага от догодина за ферми на стойност над 1 милион лири
Данъкът върху наследството изкара британските фермери на протести
Протестите срещу правителствената политика в сектора продължават втори ден
Гръцките фермери спряха за кратко движението край Лариса в Тесалия
Нещо като прогноза
Дали напояването ще стане приоритет на фермерските битки, това е въпросът на 2025 година!
По повод протестите в Бургаско
От БАБХ повторно обясняват, че е невъзможно да плащат за болести извън списъка за имунопрофилактика
Проектобюджет 2025 г.
Без пари за напояване, фермерите ще протестират още през януари 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини