Опитните цветари и производители на зеленчуци се стараят да използват все повече органични торове и все по-рядко да прибягват до химията. А понякога в качеството на торове се използват достатъчно неочаквани продукти, резултатът от въздействието на които не ви кара да чакате дълго време. Опитвали ли сте някога да подхраните зеленчуците, градинските и стайните китки с мая? Задължително опитайте и няма да съжалявате.
Но ако не знаете как правилно да го направите, ще ви подскажем няколко рецепти.
Всички видове мая, които се използват в кулинарията за печива, имат толкова богат състав, че под въздействието им се активизира растежът на растенията, укрепват се съпротивителните им сили на различни вредители и болести, а също така се ускорява и процесът на коренообразуване.
Маята е богата на протеини, въглехидрати, органично желязо, съдържа маса витамини, минерали, микроелементи, аминокисели и растежни вещества. При това разтворената мая влияе благотворно на почвените микроорганизми. Съставът на субстрата забележимо се подобрява, от органиката в нея се образува азот и фосфор. Има обаче един минус - в процеса на ферментация маята поглъща много калий, но и този проблем е решим. За да компенсирате този недостатък, поливането на растенията с мая се прави паралелно с внасянето на растителна пепел.
Маята може да се прилага при всички растения: зеленчуци, цветя, плодни култури. Особено силно реагират такива растения, като доматите, краставиците, чушките, а също така петуниите и мушкатото.
Трябва да се отбележи, че както и в кулинарията, маята започва да действа само на топло. Затова можете да използвате разтворена мая след като земята е достатъчно затоплена, а това е възможно само в късна пролет и лятото.
Можете да използвате както суха, така и прясна мая.
Сухата мая се разрежда в топла вода в съотношение 10 г на 10 л вода. След това се добавят 2 с.л. захар и се оставя да се накисне около 2 часа. След това разтворът се разрежда в 50 л вода и растенията се поливат. При прясната мая пропорцията се променя - 1 кг мая се разрежда в 5 л вода. След това се оставя да кисне, разреждат се в 50 л вода и се използва за поливане.
Можете и сами да си приготвите тор на базата на мая, като направите закваска, например, от зърна на пшеница. За тази цел 1 ч.ч. пшеница трябва да се залее с вода и да се оставят зърната да покълнат за 1 денонощие. След това житото се смила и се добавят 1-2 с.л. захар и брашно до гъста консистенция. После се вари на слаб огън, след което трябва да се остави за 24 часа на топло място до започване на ферментацията. Закваската е готова за използване.
По подобна рецепта може да се направи и закваска от хмел. За тази цел шишарките хмел трябва да се залеят с вода и да се варят около час. Отварата се охлажда, прецежда, добавя се брашно, захар и се оставя на топло място. След 1,5 денонощия се добавя в отварата рендосан картоф и 24 часа по-късно закваската е готова.