За оптимално развитие на краставиците и получаване на задоволителен добив са необходими навременни и правилни грижи. Ако на ранните етапи грижите са подценени, то растенията изостават в развитието си, а това трудно може да бъде компенсирано. Правилното подхранване стимулира развитието и помага на краставиците да се адаптират по-бързо при резки температурни промени.
Подхранване с хлебна мая
Хлебната мая е богата на витамини от група В – В1, В2, В6, В12, както и на различни микроелементи. Съдържат се известни количества калиеви, натриеви, калциеви, магнезиеви и други соли. Над 10% от теглото на прясната мая са незаменими аминокиселини.
Използването на мая за подхранване на растенията стимулира растежа на стъблата и листната маса, ускорява съзряването и удължава плододаването, стимулира развитието на кореновата система, увеличава количеството на завръзите, подобрява имунитета и ги прави устойчиви на атмосферни промени.
Особености на подхранването с дрожди
При използването на хлебна мая като тор е важно да се знае, че тя повишава киселинността на почвата, извлича калия и калция от нея. Възможно е да се избегнат тези проблеми с внасянето на пепел и смлени яйчени черупки.
Дрождите са подходящи за торене на разсада и след засаждане на краставиците на постоянно място.
Три универсални рецепти за торене на краставиците с хлебна мая
Съществуват различни рецепти за подхранване с дрожди, подходящи както за кореново, така и за листно торене.
1. Класически – в 10-литров съд се поставят 200 г. свежа мая, 1 супена лъжица захар и се залива с 1 л. топла вода. Съдът се покрива с капак и когато микроорганизмите започнат да нарастват, съдът се допълва с вода. За всеки храст е необходим само 1 л от хранителната течност.
2. Калийно-азотен – препоръчва се по време на цъфтеж. Хранителният разтвор се приготвя от 100 г. свежи дрожди, 100 г. дървесна пепел, 100 г. захар, 50 г. змийско мляко и 4 л. топла вода. След ферментация се долива с вода в съотношение 1:10, а за всеки храст е нужен 1л. хранителна течност.
3. Дрождево-тревист – в 10 л. вода се поставят 10 г. сухи дрожди, 100 г. захар, около 1-1,5 кг. зелена маса, която може да бъде различна – препоръчва се лайка, глухарче, млечка, коприва, троскот или смес. Поствя се на топло място и след 6-7 дни хранителният разтвор е готов. Той не се разрежда повече и може да се използва за пръскане и кореново подхранване.