Градинарите отдавна спорят нужно ли е да се пикират доматите, или просто семената на разсада да се засяват по-нарядко. Практиката обаче показва, че без пикиране е почти невъзможно да се получат силни растения, способни да удържат реколтата.
Пикирането на разсада от домати се извършва след появата на 2 същински листа, а следните процедури са задължителни:
1. Разсадът трябва да се полее, но не непосредствено преди пикирането, а ден-два по-рано. Ако бъде полят преди процедурата, почвата ще натежи и вероятността да бъде повредена кореновата система нараства. Твърде сухата почва обаче крие в себе си същия риск.
2. Преди да измъкнете растението, подкопайте го с дъсчица или стара четка за зъби
3. Опитайте се да не държите младото растение за стъблото, тъй като то е твърде крехко и може лесно да се пречупи. Прехвърлете го в новия съд или с хващане за кореновата система, или за семеделните листенца.
4. При пикирането дължината на основния корен се скъсява с една трета. Дори да не го направите обаче растението ще се прихване добре.
5. При пресаждането растението се вкопава до нивото на семеделните листа, като задължително почвата около него се уплътнява.
6. След приключване на пикирането раасадът се полива обилно и се поставя на прохладно място. В никакъв случай не трябва да бъде изложен на пряка слънчева светлина.
Ако целият процес премине при спазването на тези правила, растенията ще се прихванат много бързо и след 2-3 дни ще можете отново да ги поставите на светъл перваз.