Начало » Пазари » Животинска продукция

Цени на агнешко месо в страната

Седмична справка
Синор.БГ / 17.03.2017 г.

Цените на едро на цяло агне се задържат най-ниски в Русе и Смолян - 12,00 лв./кг кланично тегло, а най-високи във Варна - 15,00 лв./кг, констатират в анализ експерти на МЗХ. Седмични изменения на стойностите се регистрират само в четири от областите - понижение с по 1,4% във Видин, Враца и Монтана и покачване с 4,7% във Велико Търново. Средната цена на едро на продукта за страната е 13,29 лв./кг, с 0,2% над нивото от предходната седмица.

За поредна седмица не е отчетено предлагане на цяло агне в големите търговски вериги (ГТВ).

В другите търговски обекти (ДТО) предлагането на цяло агне остава в ценовия диапазон от 11,40 лв./кг (Бургас) до 14,20 лв./кг (Велико Търново, Ловеч и Плевен), без седмични изменения на стойностите по области. Средната цена за страната в ДТО е без промяна спрямо предходната седмица - 13,21 лв./кг.

През периода на наблюдение средната цена на дребно на цяло агне в ДТО за страната е с 0,08 лв./кг или 0,6% по-ниска от тази на едро.

Агнешки бут

По области, цените на едро на агнешки бут варират от 13,25 лв./кг (Смолян) до 15,35 лв./кг (Варна, Добрич и Шумен). В сравнение с предходния седмичен период, в шест области е налице понижение на стойностите с между 1% и 10,8%, най-чувствително в Добрич и Шумен, докато във Велико Търново и Пловдив продуктът поскъпва съответно с 6,2% и 9%. Така, средната стойност за страната се понижава с 1,2% на седмична база, до 14,31 лв./кг.

В големите търговски вериги предлагането на агнешки бут е на цени от 13,20 лв./кг в Пазарджик до 14,99 лв./кг в Хасково и Шумен. Единствено в област Варна се наблюдава ценово изменение спрямо предходната седмица, като продуктът поевтинява с 9,7%. Средната цена на агнешка плешка в ГТВ за страната е 14,14 лв./кг, с 0,7% под нивото от предходната седмица.

Цените на дребно на агнешки бут в по-малките магазини продължават да се движат в границите от 11,40 лв./кг в Бургас до 14,43 лв./кг в Русе. Единствено в Шумен се отчита седмично изменение – понижение с 3,5%, което води до минимално намаление (с 0,2%) на средната стойност за страната в тези обекти, до 13,51 лв./кг.

През периода на наблюдение средната цена на агнешкия бут в ГТВ за страната е с 0,63 лв./кг или с 4,7% по-висока от тази в ДТО, анализират експертите на МЗХ.

Средно за страната, цената на едро на агнешкия бут е с 0,17 лв./кг по-висока от тази на дребно в ГТВ и с 0,80 лв./кг от тази в ДТО.

Агнешка плешка

Търговията на едро с агнешка плешка е в ценовия диапазон от 12,50 лв./кг (Смолян) до 15,42 лв./кг (Благоевград). Само в три области се отчита седмично изменение на стойностите, като във Варна продуктът поевтинява с 3,1%, докато във Велико Търново и Пловдив поскъпва съответно с 3% и 11%. В резултат, средната стойност на едро за страната се увеличава с 2% на седмична база, до 13,90 лв./кг.

По области, цените на агнешка плешка в големите търговски вериги се задържат в интервала от 11,95 лв./кг в Пазарджик до 13,49 лв./кг във Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен, без седмични изменения. Въпреки това, средната стойност за страната се понижава с 0,5% на седмична база, до 13,03 лв./кг, тъй като тази седмица е отчетено предлагане на продукта и в ГТВ в Шумен, на сравнително ниска цена.

Средната цена на дребно на агнешка плешка в другите търговски обекти остава 13,03 лв./кг, като стойностите по области продължават да се движат от 11,20 лв./кг в Бургас до 14,43 лв./кг в Русе.

Средно за страната, през изтеклия седмичен период цените на дребно на продукта в ГТВ и ДТО са с по 0,87 лв./кг по-ниски от цената на едро.

Цени на агнешко месо в страната
12096
 

Последни материали
Виж
Оферти се приемат до днес, доставките са насрочени за 16-30 април и целия май
Алжир обяви международен търг за поне 50 000 тона хлебна пшеница
Позиция
Ръководството на „Магазин за хората“ проговори преди проверките, насрочени от служебния министър
Навреме
Водороден пероксид за разсада – стимулира и лекува
Андрей Мачуганов разказва
Люцерната – печелившата алтернатива на зърното в криза
Българските фермери формират 1,8 на сто от БВП – над средното равнище за ЕС
По време на шарката по овцете
Прокуратурата ще разследва оценител, получавал от БАБХ по 3 хил. лв. заплата на ден
Свързани материали
Виж
Овче и агнешко месо в момента не се преработват у нас
Българското говеждо и свинско не достигат за работата на преработвателите
Агнешко горски гювеч
За агнешкото се сещаме предимно по празници
И производството, и вносът на яйца у нас расте
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
БАБХ: Агнешкото задължително да се продава със страна на произход
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи през седмицата в земеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини