Десет европейски партньори от 10 държави ще организират в продължение на няколко години 14 фермерски групи, които ще се обучават в биологично земеделие и ще разпространяват новите научни практики чрез общ информационен сайт www.farmknowledge.org. Това съобщи управителят на Фондация „Биоселена” Стоилко Апостолов по време на конференция за развитието на биологичното земеделие, проведена в рамките на Агра 2107 в Пловдив.
Българската фондация Биоселена участва в проекта наред с европейските организации BionetAustriaСъвместен KEпроект, представляван от FIBL Австрия (2 групи), BioForumFlanders - НПО секторна организация за биоземеделие и храни - Белгия, ConMarcheBio, консорциум от 5 кооператива – Италия, ITABТехнически институт по биологично земеделие - Франция (2 групи), OFF - Естонска федерация биологично земеделие (EOFF), ÖMKi - Изследователски институт за биоземеделие – Унгария, SEGES- Център за знания - Дания(3 групи), VÖP - Мрежа на организации за биоземеделие, група за торене, Германия и Координирани от ORCГрупа за биополски култури -, Великобритания.
Финансирането на проекта се извършва по програмата Хоризонт 2020, като в нея са включени основните европейски организации IFOAM-EU(co-ordinator), FIBL, ICROFS, ORC и AIAB.
Целта на проекта е чрез опита на фермерски организации от цяла Европа да се представят аграрни технологии, които да са полезни за всички биоземеделци.
„Чрез наличието на общодостъпния сайт българските фермери ще получават актуална информация, която все още не е налична, а е крайно необходима за прилагане в тяхната практика”, посочи Апостолов. Примерно използване на зеленото торене или заораването, чиято ефективност е доказана в определени условия. Чрез проекта експертите иматг за цел да разширят аудиторията, така че чрез единен европейски сайт фермерите да научават бързо за различните природощадящи методи при биопроизводството.
За пример се дават основни практики, свързани с премахването на плевелите или инсектицидите, където химическата борба е изключена.
Най-често срещаните проблемни плевели са магарешки трън(Cirsium), лобода(Chenopodiumalbum), папад(RumexL.) и троскот(Elymusrepens). Ако се говори за специфични плевели, то във Великобритания например това е лисичата опашка(Alopecurusmyosuroides), а в Белгия - галингозата.
В тези случаи агрономите предлагат като най-добри решения за борба с сеитбообръщението или механичната борба на почвата чрез прилагане на минимални обработки.
Сеитбообръщението влияе силно върху разнообразието и изобилието на плевелите. Ето защо то се прилага по-често с отглеждането и ротацията на житно-бобовите смески.
Като превантивни мерки срещу болестите в животновъдните ферми експертите съветват да се използват подходящи режимина на косене с така нареченото изпреварване, а също и прецизното брануване (Treffler).
За ферми без животни превантивни мерки срещу различни болести са прилагането на техники за фалшиво засяване, мулчни покривни култури, зелено торене с директна сеитба или смески с видове и сортове. Смесеното отглеждане на конкурентни сортове също дава ефект.
Директни контролни мерки срещу болести са така нареченото палцово плевене, характерно за прецизното земеделие или инжектиране на гореща вода за специфични плевели (при нападение от лапад) иби обработка на стърнища (срещу магарешки трън).
За да поддържате хранителните вещества в почвата учените препоръчват да увеличите производството на зърнени бобови, да използват потенциала на дървените въглища, за да се увеличи фиксацията на азота.
Друго полезно действие е чрез използването на оборския тор или висококачествния компост (вкл. от домакински органични отпадъци).
В бъдеща може да се прилага и стратегията за използване на утайки от пречиствателните станции в биологичното земеделие (съвместимост с биостандартите).
Болестите се развиват бурно в умерени, хладни, влажни и мокри условия. Най-често срещаните неприятели да ръждите (в частност жълта ръжда yellow rust; Pucciniastriiformis), картофена мана(Phytophthorainfestans), брашнеста мана; Blumeriagraminis; Peronosporafarinose). Общите неприятели за всички групи са поленови бръмбари(Meligethesspp), телени червеи(Agriotesspp.) листни въшки (Aphidoideaspp.).
В случая за борба с тях се препоръчва прилагането на защита чрез растения компаньони, сеитба на цветни лехи, смесено отглеждане на култури, подсаждане, стратегии за подтисканеили стимулиране, засаждане на инсектицидни растения, репелентни растения, растения-капани, бариерни растения, банки за бръмбари
Сеитбообръщение, разнообразие на културите, навременно засаждане и прибиране на реколтата, пресаждане, избор на сортове, азотно торене, управление на почвите, прецизно и управляемо напояване, управление на плевелите – всичко това може да намерите на новия сайт www.farmknowledge.org, където чрез собствен профил бихте могли да участвате в общия форум, задавайки въпроси, свързани с непосредствената ви дейност. Проектът ще продължи до 2018 г., затова и фермерите ще получават актуална информация за неговото изпълнение от експертите на Биоселена.