Дирекция „Поземлени отношения” към министерството на земеделието, която трябва да представи окончателния вариант на допустимия слой за кампания 2017 г., още не го е пратила във фонд „Земеделие”, въпреки на първи март фермерите би трябвало да започнат да подават заявления за очертаване на земите. Това беше обявено на конференция за развитието на биоземеделието в България, организирана от Фондация „Биоселена”, Българска асоциация „Биопродукти” и министерството на земеделието, проведена миналата седмица в Пловдив.
До 28 февруари агроведомството трябва да представи на фонд „Земеделие” актуализирания вид на допустимия слой. Самият слой беше готов още през януари тази година и по него фермерите направиха своите проверки. Странно, че процесът продължава да се бави, което е необяснимо за стопаните.
Фермерите се интересуваха и от причините, предизвикали нов индикативен график за изплащане на директните плащания за 2016 г., според който субсидиите тази година ще се преведат с голямо закъснение.
От миналата година при проверките на място има допълнителни изисквания, които трябва да се запишат в методологията за санкциониране, но тази методология също се бави от министерството.
Методиката за санкциониране е свързана с нови алгоритми, по които се изчисляват субсидиите за миналата година, а тези алгоритми се правят само от двама души в министерството, затова и плащанията за 2016 г. видимо ще се забавят, обясниха експерти.
От името на колегите си председателят на Асоциация „Биопродукти” Албена Симеонова поиска нова среща в ръководствата на министерството и фонда, на която да се обсъдят варианти за увеличаване на бюджета по мярка 11 за биоземеделие. „По програмата за развитие на селските райони има неработещи мерки, така че с нотификация от Брюксел биоземеделците биха могли да получат своето финансиране чрез прехвърляне на средства”, посочи Симеонова.
Тя припомни, че в нито една от държавите членки на Европейския съюз до този момент бюджетът за биоземеделие и биоживотновъдство не е изчерпан.
Според статистиката на фонд „Земеделие” през 2015 г. по мярка 214 за биологично растениевъдство са били платени над 18 млн. лв., за биологично пчеларство – над 1,5 млн. лв. По мярка 11 за биологично растениевъдство до фермерите са стигнали малко над 23 млн. лв., а за биологично пчеларство – 4 милиона лева. От миналата година за първи път имаше средства и за биологично животновъдство, за което са преведени 496,6 хил. лв.